1 Haziran Sonrası Memurların Çalışma ve Kamu Mesai Saatleri

Kamu kurumlarında çalışan personeller için Haziran ayında mesai saatlerinin yenilenmesi bekleniyor. Tedbirlerin esnetileceği yeni dönemde kamu çalışma saatlerinin ise eski düzene döneceği öngörülüyor.

1 Haziran Sonrası Memurların Çalışma ve Kamu Mesai Saatleri

Kademeli kapanma, tam kapanma, kademeli normalleşme süreçlerinde kamuda çalışma saatleri değişmişti. 1 Haziran tarihinden itibaren uygulanacak yeni düzende de kamu mesai saatlerinin yeniden belirlenmesi bekleniyor. 

KAMUDA MESAİ SAATLERİ DEĞİŞECEK Mİ?

Mayıs ayının ilk döneminde uygulanan kademeli kısıtlama dönemi ile daha sonra başlayan tam kapanma döneminde, farklı çalışma yöntemleri uygulandı. Kamuda çalışanlar için mesai saatleri azaltıldı, gerekli görülen personeller idari izinli sayıldı. Bazı kurumlarda evden çalışma yada dönüşümlü çalışma metotları uygulandı. 

Halen geçerli olan sistem kapsamında kamu kurumlarında çalışanlar için mesai saatleri tam kapanma sürecinde uygulanan saatlerle aynı. 

Kamu personelleri mesailerine sabah saat 10.00'da başlıyorlar. Akşam mesai tamamlama saati ise 16.00 olarak uygulanıyor. Tam açılma sürecinin başlaması ve tedbirlerin kaldırılmasıyla kamuda mesai saatlerinin de değişmesi bekleniyor. 

Kamuda Mesai Saatleri

Tedbirlerin esnetilmesi için gerekli görülen günlük vaka sayılarının azaltılması sağlandı. Hedef olan 5 bin rakamına çok yaklaşan Türkiye'de 1 Haziran itibariyle çok sayıda yasağın kaldırılması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak yeni tedbirler kapsamında normal yaşama ilk adımlar atılacak. 

Bu çerçevede kamu personelleri için de mesai saatleri normale dönecek. Bu kapsamda oluşan beklentiler ise kamu mesai saatlerinin 10.00 ile 16.00 düzeninden 09.00 - 17.00 düzenine geçilmesi şeklinde.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@