'Memura değil bibere yapılmış' Temmuz ayında İstanbul'da en çok zamlanan ürün biber oldu!

İstanbul Ticaret Odası, Temmuz ayında perakende satış fiyatında en fazla artış ve düşüş gözlenen ürünleri kamuoyu ile paylaştı. En çok zamlanan ürünün biber olması ise dikkat çekti.

'Memura değil bibere yapılmış' Temmuz ayında İstanbul'da en çok zamlanan ürün biber oldu!

İstanbul Ticaret Odası, Temmuz ayı süresince perakende satış fiyatında en çok artış ve düşüş gözlenen ürünleri listeledi ve kamuoyu ile paylaştı. İTO tarafından yapılan bilgilendirmede geçinme indeksi de yer aldı.

İstanbul Ticaret Odası tarafından açıklanan Temmuz ayı verilerinde 242 kalem ürünün fiyatında artış gözlenirken 24 ürünün fiyatında ise düşüş gözlemlendi. Fiyatı artan ve azalan ürünlerin yanı sıra 106 ürünün de fiyatlarının sabit kaldığı belirtildi. Temmuz ayı içerisinde biber fiyatında yaşanan artış ise dikkat çekti. İTO tarafından açıklanan veriler kapsamında yüzde 58'in üzerinde bi,r artış oranı görülen biber fiyatlarına halktan tepki geldi. Sosyal medya platformlarında biber fiyat artışına tepki gösteren vatandaşların kullandığı ifadler ise dikkat çekti.

Biber fiyatlarında gözlenen artışa karşın karpuz fiyatlarında ise yüzde 24'ün üzerinde düşüş gözlemlendi.

'Memura değil bibere yapılmış' Temmuz ayında İstanbul'da en çok zamlanan ürün biber oldu!

TEMMUZ AYINDA FİYATI ARTAN ÜRÜNLER

Temmuz ayının verilerinin açıklanması ile birlikte Gıda Harcamaları grubunda yer alan biberin fiyatının tam olarak yüzde 58,34 oranında arttığı gözlemlendi. Yüzde 44,36 oranında artış ile ilaçların fiyat artışı biber fiyat artışını takip ederken laboratuar tahlil ücretinde yaşanan yüzde 35,58'lik fiyat artışı üçüncülük sırasına yerleşti.

FİYATI DÜŞENLER

Temmuz ayında yaşanan fiyat artışlarının yanı sıra fiyatı düşen 24 kalem ürün de dikkat çekti. Biber ile aynı grup olan Gıda Harcamaları grubunda yer alan Karpuz yüzde 24,21 oranında düşüşe geçti ve fiyatı en çok düşen ürün oldu.

Yüzde 20,17 oranında düşüş ile erik karpuzu takip etti ve fiyatı en çok düşen ikinci ürün oldu. Üçüncülük sırasında ise benzin yer aldı.

VATANDAŞLARDAN BÜYÜK TEPKİ

Temmuz ayında yaşanan fiyat artışları ile ilgili tepki gösteren vatandaşların sosyal medya platformlarında yaptıkları paylaşımlar dikkat çekti. Bir kullanıcının biberdeki fiyat artışı ile ilgili yaptığı yorum ise dikkat çekti. Sosyal medya kullanıcıs yaptığı paylaşımda yer alan "Temmuz zammı memura değil bibere yapılmış. Neyse, bibersiz menemen yapmak için mutfağıma gidiyorum" ifadeleri dikkat çekti.