Memur ve Emeklilerinin Maaş Zammı! Çalışma Bakanı Bilgin'den İlk Toplantıda İlk Rakam

Toplu sözleşme görüşmelerinin birinci oturumunda Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ilk açıklamasını yaptı. Bakan Bilgin çalışanların enflasyona ezdirilmeyeceğini söyledi.

Kamu Haberleri 02.08.2021 - 11:58 02.08.2021 - 11:58 Mustafa Karagöz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Memur Sen arasında gerçekleştirilecek. 6'ncı Olağan Toplu Sözleşme Görüşmeleri başladı. Birinci toplantı kapsamında gerçekleştirilen ilk konuşma ise Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'den geldi. 

ÇALIŞMA BAKANI VEDAT BİLGİN'DEN İLK AÇIKLAMA

Milyonlarca kamu çalışanını ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinin birinci oturumu gerçekleştirildi. Çalışma Bakanlığı'nın Reşat Moralı Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen ilk toplantıda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin dışında Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik yer aldı. 

Toplantının ilk başlamasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin konuşma gerçekleştirdi. Memurların maaş zammına ilişkin ilk ipcunu veren Çalışma Bakanı Vedat Bilgin enflasyon rakamları üzerinden bir değerlendirmede bulundu. Bakan Vedat Bilgin konuşmasında memur ve memur emeklileri için ortaya çıkacak maaş zam oranlarının memuru enflasyona ezdirmeyecek, enflasyonun üzerinde oluşacak bir rakam olacağını vurguladı. 

İKİ SENDİKA ORTAK HAREKET EDİYOR

Memur Sen ve Türkiye Kamu Sen memur maaşlarının belirlenmes sürecinde birlikte hareket edecekler. Memurların kazanımlarını artırmak isteyen iki sendika ilk talep dosyasında yıllık ve seyyanen zam taleplerini dile getirmişlerdi. 

Memurların ilk zam talebinde 600 lira seyyanen zam, 2022'de yüzde 21, 2023'te yüzde 17, her yıl yüzde 3 olmak üzere iki yılda toplam yüzde 6 refah payı artışı talebinde bulunmuştu. Ayrıca sözleşmeli personellere kadro ve 3600 ek gösterge düzenlemeleri de talep listesinde yer almıştı. Memur Sen Başkanı Yalçın bu taleplerin tamamının kırmızı çizgileri olduğunu da sözlerine eklemişti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@