Memur Sen'in Hükümetin Zam Teklifine Yanıtı Belli Oldu! Yüzde 23'lük Zam Kabul Edildi Mi?

Memur Sen Başkanı Ali Yalçın, Çalışma Bakanı Bilgin tarafından açıklanan memur zam teklifine ilişkin yanıtını açıkladı. Ali Yalçın ilan edilen zam oranlarının beklentilerini karşılamadığını söyledi.

Kamu Haberleri 12.08.2021 - 14:30 12.08.2021 - 14:32 Mustafa Karagöz

2021 toplu sözleşme görüşmeleri kapsamına hükümetin zam teklifi açıklandı. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'in açıkladığı zam oranları 2022'nn ilk 6 ayı için yüze 5 olurken diğer 3 dönem için yüzde 6'lık zam teklif edildi. Memur maaşlarına ayrıca enflasyon farkı kadar ek zam önerildi. 

MEMUR SEN'DEN İLAN EDİLEN ZAM ORANINA AÇIKLAMA

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın hükümetin zam önerisine yanıt verdi. Yalçın konuşmasında açıklanan oranların yeterli olmadığını ve beklentiler karşılamadığını söyledi. Yalçın konuşmasında Çalışma Bakanlığı'nın acilen yeni bir teklif üzerinde çalışması gerektiğini söyledi. 

Ali Yalçın konuşmasında hükümetin açıkladığı zam oranları, refah payı ve 3600 ek gösterge tekliflerine ilişkin "Memur ve memur emeklilerine 2022 yılının ilk altı ayında yüzde 5, ikinci altı ayında yüzde 6, 2023'ün ilk ve ikinci altı ayı için yüzde 6 artı 6 teklif ediliyor. Toplamda yüzde 23'lük oran söz konusu. Bunun yanında 3600 ek gösterge ve sözleşmeli personelin durumuyla ilgili vaat var ama içerik henüz söz konusu değil. Refah payına ilişkin iyimser bir cümle söz konusu ama miktar söz konusu değil." açıklamasında bulundu. Konuşmasının devamında ise Yalçın söz konusu teklifler değerlendildiğinde açıklanan teklifin yeni teklifi zorunlu kıldığını ifade etti. 

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Memurlar hükümetin teklifini kabul etmediler. Bundan sonraki dönemde hükümetten yeni teklif gelecek. İkinci teklif kabul edilirse uzlaşma sağlanacak ve 22 Ağustos'ta sözleşme metni açıklanacak. Anlaşma olmazsa karar hakem heyetine kalacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@