Yeni müfredatta Coğrafya eğitimi nasıl olmalı?

Eğitimci yazar Mehmet Güleç Coğrafya eğitiminin nasıl olması gerektiğiyle ilgili önerilerini böyle sıraladı....

Mehmet Güleç 16.04.2017, 16:55
Yeni müfredatta Coğrafya eğitimi nasıl olmalı?

Referandumdan sonra müfredat değişikliğinin onaylanacağına dair verilen mesajlar malumunuz.  Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından hazırlanan taslak müfredatlar yaklaşık 2 aydır askıda idi. Bunlardan Coğrafya Dersi taslak programı incelenmiş ve görüşlere sunulmuştur. Konuyla ilgili görülen eksiklikler, yapılması istenen değişiklikler ve programla ilgili olumlu-olumsuz görüşler Bakanlığa bildirildiği gibi kamuoyuyla da maddeler halinde paylaşılmıştır. Zira 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı itibarıyla 9. Sınıflarda yeni müfredat geçerli olacaktır. Yeni müfredat onaylanmadan evvel son bir kez daha bazı hususları hatırlatmak istedik.

 • 9 ve 10. Sınıflarda Coğrafya Dersin’nin 4 saat olmasının planlanması lakin başka bir kısımda da 2 saatlik olduğuna dair bilgiler mevcut olduğu görülmüş olup bu durum kafa karışıklıklarına sebep olmaktadır. Lakin 4 saat olarak planlanacak olursa olumlu bir gelişme olur. Zira bugüne kadar belirtilen kazanımlar (müfredatın yetişmesi için daha çok sunuş yoluyla öğretim strateji ve tekniklerinin kullanımını zorunlu kılıyor bu durumda aktif öğrenme tekniklerinin gölgede kalmasına neden oluyordu). Aksi takdir de iki saatlik ders süreci, Coğrafya Dersinin temel hususlarının kazandırıldığı 9 ve 10.Sınıflar da oldukça bilgi yoğun bir ders işlenmesine bu durumda Coğrafya’da başarısızlığın nedenleri arasında görülmektedir. Bundan dolayı ders saatlerinin 4 saat olarak planlanması gerekmektedir.
 • 11 ve 12.Sınıflarda ise Coğrafya’nın seçmeli olması LYS’de Coğrafya-1 ve Coğrafya-2 Testlerinin çıktığı düşünülürse büyük bir çelişkidir. LYS’de Coğrafya’nın bu kadar önemi varken seçmeli olması negatif bir durumdur. Zorunlu olması yerinde bir karar olur.
 • Coğrafya ile ilgili bütün ders kitapları yüzeysel kalmakta ve bu durum öğrenciler tarafından kaynak kitap kullanımına zemin hazırlamaktadır. Bu yüzden daha güncel bilgiler kullanılmalıdır.
 • 11.Sınıf ders kitaplarında Tarımsal Ürünlerin Dağılışı ile ilgili bilgiler yok denecek azdır. Oysa ki tarım önemli bir konudur.
 • Öğrencilere MEB Kaynaklı tek tip bir atlas hazırlanması ve kitaplarla birlikte dağıtılması yerinde bir karar olur.
 • 9. Sınıfta verilen iç kuvvetler ve dış kuvvetler konularının 10.Sınıfa alınması yerinde olmuştur. Fakat 10.Sınıf müfredatının yoğun olduğu ve bu yüzden coğrafya dersinin 4 saat olması gerektiği ifade edilmelidir.
 • Arazi çalışması etkinliklerinin düzenlenebilmesi için ilçede bir komisyon oluşturulması ve bu komisyonun yapılacak prosedür işlemlerinin hızlandırılması ve bu etkinliklerin yapılmasının kolaylaştırılması için adımlar atılması gerekmektedir.
 • Ülkelerin tanıtımı oldukça yetersiz durum arz etmektedir. Küreselleşen Dünyamızı daha iyi tanımak adına “Ülkeler Coğrafyası” dersi muhakkak olmalıdır. Bu konu ünite olarak değil, ders olarak okutulmalıdır. Şahsımca 11.Sınıf bunun için ideal basamaktır.
 • 11.Sınıflarda milli bilinç çerçevesinde ülkemizi daha iyi tanıtabilmek adına “Milli Coğrafya-Türkiye Coğrafyası” dersi olmalıdır.
 • Öğrencilere ders kitaplarında coğrafi hikayeler ve coğrafi karikatürler ile ilgili bölümler yapılarak merak duygusu uyandırmada kitaplar daha da etkin olmalıdır.
 • 9.Sınıflarda Harita Bilgisi ünitesinde haritacılık tarihinin uzun tutulması ve sadece Türk ve Müslüman haritacılara yer verilmesi bilimin evrenselliğine ters bir durum oluşturmuştur.
 • Taslak müfredatın öğretmen görüşleri de dikkate alınarak şekillendirilmesinin en önemli dileğimiz olduğunu belirtir, yeni müfredatın eğitim caimamıza hayırlı olmasını temenni ederim.

Mehmet GÜLEÇ

Eğitimci-Yazar

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@