İl içi ve il dışı tayinler için önemli uyarılar

Eğitimci yazar Mehmet Güleç 2017 yılında uygulanacak İl içi ve İl dışı tayinler için önemli uyarılarda bulundu.

Mehmet Güleç 16.04.2017, 16:44
İl içi ve il dışı tayinler için önemli uyarılar

Bilindiği üzere, Öğretmenlerin iller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmeleri işlemleri; 17 Nisan 2015 tarihinde yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine göre yapılmaktadır.

2017 yılı il içi ve il dışı isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme işlemlerine iki aydan daha az bir zaman kaldı. Lakin bu sene için hem bu takvimin kısmen öne çekilmesi hem de bir takım yaşanan sorunlara çözüm bulunması adına bir öneri demeti sunmak gerektiğini düşünüyorum.

Hepinizin malumu olduğu üzere bu sene 27 Mayıs 2017’de Ramazan ayı başlamakta ve 25 Haziran 2017 Pazar günü Ramazan Bayramı’nın ilk günü olmaktadır. 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı’nın 9 Haziran günü sona ereceği düşünülürse 12-23 Haziran tarihleri arasında da seminer çalışmalarının yapılacağı aşikar olup bu tabloya göre Ramazan Bayramı’na iki gün kala öğretmenlerimiz yaz tatiline girecek gibi görünmektedir. İşte bu yüzden “tayinci personel” olacak öğretmenlerimizin “ilişik kesme ve  diğer tayin işlemleri” için sürecin biraz daha öne çekilmesi bayram arefesinde yoğunluk yaşanmaması için önem arz etmektedir. Eğitim-Öğretimin sona ereceği Haziran’ın ilk haftası “tercih işlemleri” için ideal olup seminer döneminde de atama işlemlerinin yapılarak ilişik kesme süreci başlatılabilir. Zira geçen sene il dışı tayinler için tercihler 16-22 Haziran’da alınmış, 27 Haziran’da da tercih sonuçları ilan edilmişti. Bu takvim bu sene Ramazan münasebetiyle erken bir tarihe alınmalıdır.

Bir diğer husus ise öğretmenlerimizin il içi ve il dışı atamalarında norm kadroların sınırlılığından dolayı yaşadıkları sıkıntılardır. Hatta öyle ki bazen yıllarca bir yerde çakılı kadro kalan eğitimcilerimiz olmaktadır. Bu sıkıntının giderilmesinin bir yolu da geçenlerde Eğitimci-Yazar Sedat DEĞER’in sunduğu “Becayiş Sistemi” olup bu durum kanuni bir hak olarak sunulmuştur. Zira 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 73.Maddesinde becayişin tanımı yapılarak bu durum kanuni bir hak olarak sunulmuş lakin 17 Nisan 2015 tarihinde yayımlanan M.E.B. Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde becayişe yer verilmemesi büyük bir eksiklik olarak göze çarpmaktadır. Bizlere Anayasal bir hak olarak verilen Öğrenim Hakkının kanunda verilip yönetmelikte verilmemesini hatırlatıyor bu durum...

Elbette tek çözüm becayiş değildir. Bunların ötesinde başka formüllerde bulunabilir. İl içi rotasyon buna bir çözüm olabileceği gibi başka formüllerde geliştirilebilir. Zira bir yerde yıllarca çakılı durumda kalan öğretmenlerimizi de anlayarak bu sorunlarına çözüm geliştirmek gerekmektedir. Bu konuda mağduriyet yaşayan öğretmenlerimize bu konuda bir formül geliştirilmesi ve bu sene Ramazan Bayramı öncesinde il içi ve il dışı tayin işlemlerinin yapılması temennisiyle saygılarımı sunarım.

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (1)
mehmet 4 yıl önce
rotasyon uygulanmaya başlanmalı artık
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@