Bu liselere öğretmen alımı sınavla yapılmalı-Mehmet Güleç

Eğitimci Yazar Mehmet Güleç yazdı...

Mehmet Güleç 31.08.2017, 12:49 31.08.2017, 14:16
Bu liselere öğretmen alımı sınavla yapılmalı-Mehmet Güleç

FEN VE SOSYAL BİLİMLER LİSELERİNE ÖĞRETMEN ALIMI SINAVLA YAPILMALI

Eğitimci-Yazar Mehmet GÜLEÇ, Fen ve Sosyal Bilimler Liseleri’ne öğretmen  seçiminde eskisi gibi sınavla öğretmen alınmasının önemine vurguda bulunarak bu konuda yaşanan mağduriyetlere değindi.

Fen ve Sosyal Bilimler Liselerinin eğitim camiasında statü olarak özel olunduğu bilinmektedir. Daha öncesinde, öğrencileri özel seçilen bu okullara, öğretmenlerin de sınavla seçildiği bilinen bir gerçek idi. Lakin bugün hizmet puanı üstünlüğüne göre gerekli atamalar valiliklerce yapılmaktadır.

MEB’in yapmış olduğu bu değişiklik 2015 sonrası süreçte birçok kişiyi mağdur etmiş ve söz konusu okullarda öğretmen sorunu baş göstermiştir. Bu okulların çoğunun proje okuluna dönüştürüldüğü ve normal atama sistemi dışına çıkarılması, Anadolu Öğretmen Liseleri’nin kapatılarak bir çoğunun bu liselere dönüştürülmesi ve daha niceleri...

Bu hususta açılan davalarda mahkemenin bu okulların statü itibarıyla özel olduğu dolayısıyla öğretmenlerinin de özel olarak belirlenmesi gerektiği kararı verilmiş iken bu konuda herhangi bir adım atılmaması üzücüdür. Danıştay’ın bu konuda verdiği karar sonrası bu okullara öğretmen seçimi konusu adeta belirsiz bir hal almıştır.Nitekim bu konuda mağduriyet yaşayan birçok öğretmen bulunmaktadır. 5 yıllık süre şartı da bu konuda ayrı bir mağduriyet yaşatmıştır.

Uzun uzadıya burada mağduriyet anlatmayı gerekli görmüyorum. Zira elit öğrenci olarak gördüğümüz bu okulların verimliliği de düşünülmeli ve ilk atama ya da hizmet puanı esasına göre yapılacak bir atama ile değil liyakat sistemine dayalı bir sınav ile bu sorunun çözümü esastır.

Bu nokta da, Bakanlığımızın bu okulların eğitim kadrosunu seçerken yeniden eski sisteme dönmesi yerinde olacaktır kanaatindeyim. Saygılarımla

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@