Bu dersler müfredata yeniden eklenmelidir

Eğitimci yazar Mehmet güleç bu derslerin yeniden müfredata konulması gerektiğini yazdı....

Bu dersler müfredata yeniden eklenmelidir

MİLLİ COĞRAFYAYA VE MİLLİ GÜVENLİĞE DAHA ÇOK YER VERİLMELİDİR

Her yıl verilmesi gereken bir bilgidir, vatan bilgisi. Lakin diğer derslerin içerisinde kaybolmasına izin verilmeden başlı başına bir ders olarak okutulması gerekmektedir. Vatan bilgisini veren başlıca üç ders vardır. Tarih dersleri, coğrafya dersleri ve 2012’de kaldırılan Milli Güvenlik Dersi.

Eskiden Lise-2 yani 10.Sınıflarda askerler tarafından verilen ve askeri bilgiler ile vatan savunmasının öneminin anlatıldığı Milli Güvenlik dersinin sivilleşme kapsamında 2012’de kaldırılmış olması neticesinde bu dersin konularının diğer derslerin kapsamında ele alınmaya başlandığını biliyoruz. Lakin 15 Temmuz süreci göstermiştir ki, milli güvenliğimizin ele alındığı konuların daha çok işlenmesine gereksinim vardır. Bu anlamda milli güvenliğin diğer deslerin içerisine sığdırılamayacak kadar mühim olduğunu ifade etmek gerekir. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenleri tarafından Milli Güvenlik ve Temel Yurttaşlık Bilgisi ders olarak okutulmalıdır kanaatindeyim. Temel Yurttaşlık ile ilgili bilgilerinde verileceği bu dersin kapsamında Demokrasi ve İnsan Hakları dersinin de seçmeli değil zorunlu hale getirilmesi gerekmektedir. Her iki ders farklı bir isimle birleştirilip sunulabileceği gibi farklı sınıflarda her ikisi de okutulabilir. Bu dersler sayesinde haklarını daha iyi öğrenebilecek olan gencimiz aynı zamanda ülkemizin hangi tehlikeler ile karşı karşıya kalabileceği konusunda uyanık tutulmuş ve bu konularda daha fazla bilgilendirilmiş olacaktır. Bilhassa seçilme yaşının 18’e düştüğü düşünüldüğünde ülkemiz gençlerinin bu konularda daha iyi fikir sahibi olmaları gerekmektektedir. Peki ama sadece Milli Güvenlik Dersi veya Demokrasi ve İnsan Hakları dersi ile bu sağlanabilir mi? Elbette, hayır. Eskiden olduğu gibi ülkemizin daha iyi anlatılabilmesi adına bölge bölge ülkemizi ele alan “TÜRKİYE Coğrafyası” dersinin ünite olarak değil ders olarak işlenmesi gerekmektedir. Milli değerlerimizin daha iyi ifade edilmesi adına hem de milli güvenliğimizin gençlerimiz tarafından öneminin daha iyi anlaşılabilmesi adına müfredata bazı eklemeler yapılması yerinde olacaktır.

Coğrafya müfredatı kapsamında Türkiye Coğrafyası ile ilgili bilgilerin her kademeye dağıtıldığını ve ağırlıklı olarak 10-11-12.Sınıflarda yer aldığını lakin meslek liselerinde sadece 9-10.Sınıflarda coğrafya dersi olması nedeniyle meslek liselerine Türkiye Coğrafyası’nın bir bütün olarak sunulamadığı düşülürse “TÜRKİYE Coğrafyası” dersinin önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Milli Güvenlik, Demokrasi ve İnsan Hakları, Türkiye Coğrafyası ve buna benzer milli değerlerimizin öne çıkartılabileceği derslerin Tarih-Coğrafya-Felsefe Grubu Öğretmenleri tarafından Liselerde verilmesi genç nesilde milli benliğin artırılması açısından etkili olabilir. Gençlerimize yönelik milli bilinci yükseltici bu derslerin müfredata eklenmesi milli ve yerli eğitim sistemimiz açısından büyük kazanım olacaktır kanaatindeyim. Saygılarımla.

KamuGundemi.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.