Z kuşağından sonra hangi kuşak gelecek?

Günümüzde en büyük tartışmalardan birisi de tartışmasız Z kuşağı. Her kuşağın birbirinden farklı özellikler ve tarzı ortaya koyması son dönemlerde kuşakların daha çok konuşulmasına neden oldu. Peki Z kuşağından sonra hangi kuşak gelir? Z kuşağından sonra hangi kuşak gelecek?

Z kuşağından sonra hangi kuşak gelecek?

Son zamanlarda daha çok konuşulan kuşak farkı özellikle de Z kuşağında birçok şeyin değişmesinin ardından büyük tartışmalara neden olurken Z kuşağından sonra gelecek olan yeni kuşak oldukça merak edildi. Sürekli Z kuşağından bahsedilen son dönemde kuşaklar arası geçişte farklılıkların yaşanması ve her kuşak farklılığın bir sonraki kuşağa aktarılmasının ardından Z kuşağı sonrası hangi kuşağın geleceği merak edildi. Peki Z kuşağından sonra hangi kuşak gelir? Z kuşağından sonra hangi kuşak gelecek?

Z kuşağından önce yer alan Y kuşağı ve Y kuşağından önce yer alan X kuşağı derken kuşakları şimdiye dek 5 ayrı zaman dilimine ayrılabiliyor. Z kuşağının devri bittiğinde yeni kuşağın adının ne olacağı oldukça merak edilirken birçok kişinin araştırdığı soruların başında 'Z kuşağından sonra hangi kuşak gelecek?' sorusu oluyor.

Z kuşağından sonra hangi kuşak gelecek?

Z kuşağından sonra gelecek olan kuşak oldukça merak edilirken Z kuşağının ait olduğu yıllar da tartışma konusu olmaya devam ediyor. Uzmanların kimisine göre Z kuşağı 1996-2020 yılları arasında yer alırken kimi uzmanlara göre de Z kuşağını kapsayan yıllar 1997-2018 olarak konumlandırılıyor. Henüz bu konu netleşmese de Z kuşağından sonra gelecek o kuşak açıklandı. 

Şimdilerde büyük ölçüde hayatta olan 5 kuşak şu şekilde konumlandırılıyor;

  • 1925-1945 Sessiz kuşak
  • 1946-1964 Bebek patlaması
  • 1965-1979 X kuşağı
  • 1980-1995 Y kuşağı
  • 1996-2020 Z kuşağı

Y kuşağı sorgulayıcı, tatminsiz ve girişimci ruhlu bir kuşak olarak bilinirken Z kuşağı yaratııc, tüketici ve geleneksellikten uzak bir kuşak olarak adlandırılıyor. Z kuşağından sonra gelecek kuşak ise Alfa kuşağı olarak söyleniyor. 

Z kuşağından sonra hangi kuşak gelecek?

Alfa kuşağı hangi yılları kapsayacak?

Bundan 10-15 yıl sonra sık sık bahsedeceğimiz Alfa kuşağı 2020 sonrasında doğan çocuklardan ibaret olacak. Henüz iki yaşında olan Alfa kuşağı 10 sene sonra adından sıkça söz ettirecek gibi dursa da henüz gelecek kuşağın yapısı hakkında bir öngörü bulunmuyor.