Yumurtalardaki büyük tehlike duyuruldu! Alır almaz bir tanesini kırın! Bu varsa hemen çöpe atın!

Sabah kahvaltılarında sıklıkla tükettiğimiz yiyecekler arasında yer alan yumurta hiç bilmediğimiz bir yönü ile ortaya çıktı. Farklı şekilde tükettiğimiz yumurtaların büyük tehlike saçabileceğini biliyor muydunuz? İşte o detay...

Yumurtalardaki büyük tehlike duyuruldu! Alır almaz bir tanesini kırın! Bu varsa hemen çöpe atın!

Sabah kahvaltılarında farklı tariflerle tüketilen yumurta masalarımızın olmazsa olmazı diyebiliriz. Sadece kahvaltılarımızda değil aynı zamanda yaptığımız pek çok kurabiye, pasta ve poğaça da kullandığımız yumurtaların hiç bilinmeyen ve tehlike saçan bir yönünü öğrenmek ister misiniz? 

En sık tükettiğimiz yiyeceklerden birisi olsa da yumurtalar hakkında vatandaşların çok bilgisi bulunmuyor. Tavuk yumurtasının tüketilmemesi gerektiği bazı yönler bulunuyor. Bu yönler sağlığımızı yakından etkilerken uzmanlar bu konuda vatandaşları uyarıyor. 

Yumurta Hangi Durumlarda Tüketilmemeli?

Özellikle de spor yapan kişilerin sıklıkla tükettiği yiyecekler arasında yer alan yumurta kahvaltı masalarımızın olmazsa olmaz geleneği haline gelmiş durumda. Bir evde ortalama günde 4 yumurta tüketilirken vatandaşlar tehlikenin farkında olamayabiliyor. 

Fark edilmediği durumlarda bozulmuş olan yumurta sağlığımızı yakından etkilerken zehir saçan bir durum oluşturuyor. Tavuk yumurtasının lezzetinde bir değişiklik sezmeseniz de kırdığınız sırada incelemeniz gereken durumlar oluşabilir. Sizlerde tavuk yumurtasını sağlıksız şekilde tüketmek istemiyorsanız doğru yerdesiniz. 

Yumurtanın Bozulduğu Nereden Anlaşılır?

Yumurtayı tüketmeden önce beyaz ya da saydam bir kaseye kırınız. Yumurtayı kırdığınız anda dağılıyorsa ve üzerinde lekeler oluşuyorsa o yumurtayı tüketmemeniz gerekmektedir. Bayatladığı durumlarda tüketilmemesi gereken, tüketildiği taktirde sağlığı kötü yönde etkileyen tavuk yumurtası bayat olduğu taktirde kötü kokuya sebep olacaktır. 

Yumurtalardaki büyük tehlike duyuruldu! Alır almaz bir tanesini kırın! Bu varsa hemen çöpe atın!

Yumurtanın bayat olup olmadığını anlamak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise tuzlu su yöntemidir. Yumurtanızı tuzlu duya bıraktıktan sonra yukarı çıktığını görürseniz bu yumurtanız bayatlamış demektir. Yumurtayı saklama şekli bozulmasını yakından etkilerken bir diğer bozulmasına neden olan unsur da yıkamak oluyor. Yumurtanın yıkanması daha hızlı bozulmasına neden oluyor. Yumurtanın gözenekleri olduğu için su ile yıkadığınızda bu su gözeneklerden içeri girerek bakteri oluşumuna neden oluyor. Hem ısıdan hem de ışıktan korunması gereken yumurta karton kutunun içinde muhafaza edildiği taktirde çok daha uzun ömürlü oluyor.