Vücuttaki iltihabı söküp atan besinler! Ceviz, ısırgan otu, zencefil…

Vücutta oluşan iltihap pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Zatürre, romatizma, enfeksiyon kapmak ve birçok sebepten dolayı vücutta iltihap oluşabilir. Bazı besinler de vücuttaki iltihabın azalmasına ya da yok olmasını sağlıyor.

Vücuttaki iltihabı söküp atan besinler! Ceviz, ısırgan otu, zencefil…

Vücuttaki iltihabın azalmasını sağlayan bu besinler düzenli tüketildiğinde iltihabın yok olmasını sağlıyor. Çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan bu rahatsızlığın altında yatan sebebi bulmak için ilk önce bir hekime danışmanız gerekir. Peki, hangi besinler iltihabı azaltıyor?

Isırgan otu

Isırgan otu vücutta oluşan toksinleri böbrekler aracılığıyla atmaya destek olur. Bunun yanı sıra vücuttaki iltihabın azalmasını sağlarken, ağrı kesici özelliği de bulunmaktadır.

Ceviz

Yapılan araştırmalar sonucunda günde 50 gram ceviz tüketen bir kişinin vücudunda iltihabın olduğunu gösteren CRP değerinde azalma olduğu kaydedilmiştir. CRP değerinin yüksek çıkması kalp hastalıklara sebebiyet vereceği için düzenli bir şekilde ceviz tüketmek gerekmektedir. Ceviz tüketimiyle birlikte hep vücuttaki iltihabı azaltabilir hem de kalp hastalıklarından korunabilirsiniz.

Fesleğen

Vücuttaki iltihabı yok eden bitkiler arasında fesleğen de bulunur. Düzenli tüketildiğinde iltihap giderici özelliği ile vücuttaki iltihabın söküp atılmasını sağlar.

Ispanak

Yeşil yapraklı sebzeler arasında bulunan ıspanağın içinde iltihap kurutan antioksidanlar ve E vitamini bulunmaktadır. İçerisindeki alfa-lionelik isimli asit, iltihabın neden olduğu ağrıları azaltıcı bir etkiye sahiptir. Ispanağın hem suyunu hem de yemeğini tüketmeniz gerekir.

Zerdeçal

Zerdeçalın içinde bulunan kurkumin isimli madde iltihaplara karşı oldukça etkili bir doğal antioksidandır. Zerdeçal, eklem iltihabı gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır. 1 çay kaşığı zerdeçalı 1 su bardağı suyun içerisine karıştırın ve bu karşımı düzenli bir şekilde tüketebilirsiniz. Bir diğer tüketme şekli de 1 çay kaşığı zerdeçalı 1 su bardağı sütün içerisine ilave edin ve karıştırın. Bu karışımın etkili olması için haftada 1-2 defa tüketmeniz gerekmektedir.

Zencefil

İltihap söktürücü özelliğe sahip olan zencefilin içerisinde gingerol isimli bir bileşim bulunur. Doğal bir iltihap kurutucu olan zencefili iltihabın azalması ve yok olması için düzenli bir şekilde kullanmanız gerekir. Eklem romatizmasına bağlı olarak ağrıların azalması ve şişliklerin yok olmasını sağlar.

SONRAKİ HABER