Uzmanlardan açıklama geldi! Yapay gözyaşı kullananlar dikkat!

Yapay gözyaşı damlaları korkutuyor. Göründükleri kadar masum değiller. ABD Hastalık ve Kontrol Önleme Merkezleri tüm vatandaşları yapay göz yaşı damlaları kullanılmasının çok zararlı olduğu hususunda uyardı.

Uzmanlardan açıklama geldi! Yapay gözyaşı kullananlar dikkat!

ABD Hastalık ve Kontrol Önleme Merkezleri bu damlaların kullanılmaması gerektiğini belirterek, ülkede çok sayıda görme kaybı vakaları olurken bir de üstüne bu damlaları kullanan birinin kan dolaşımı enfeksiyonu sebebi ile hayatını kaybettiğini açıklayarak bu göz damlalarının bırakılması gerektiğini söyledi. Amerika Birleşik Devletleri Hastalık ve Kontrol Önleme Merkezleri’nin açıklamalarına göre; çok sayıda ki eyaletlerde 50 kişiye yapılan pseudomonas aeruginosa isimli bakteri testleri pozitif olarak çıktı. Bu 50 kişinin birçoğu ise testin yapılmasından önce göz damlası kullandıklarını ve bu göz damlasının EziCare yapay göz damlası olduğunu söylediler. Bu durum korku yarattı.

EziCare yapay göz damlası kullananlar dikkat!

Pseudomonas aeruginosa bakterisi, kanda, akciğerde ve yaralarda enfeksiyonların oluşumuna sebebiyet verebiliyor. Antibiyotik direnci sağladığı düşünülen bu bakteriler, antibiyotiklere karşı savunma mekanizmalarını geliştirdiği için hastalıkların tedavi süreçlerinin çok daha fazla zorlaştırdığı düşünülüyor. Bu yapay göz yaşı damlasını kullanan hastaların vücutlarında oluşan bu pseudomonas aeruginosa bakterisi; pnömoni, idrar enfeksiyonları ve ciddi cilt enfeksiyonları gibi hastalıklara sebebiyet verdiği açıklandı. Bu bakterileri öldürebilen güçlü antibiyotikler arasında olan karbapenemlere karşı da çok dirençli oldukları korkutuyor. 

EziCare göz damlaları inceleniyor

Alanında uzman kişiler, EziCare yapay göz yaşı damlaları üzerinde ciddi bir şekilde laboratuvar testleri yaparak bu damlaları inceleme altına aldı. Bu testlerin sonucunda , EziCare yapay göz yaşı damlalarında çok başka bir pseudomonas earuginosa türünü de tespit ettiklerini açıkladılar. Salgına sebebiyet vermekte olan bakteriler ile eşleşmesi konusunda çok daha fazla test yapılması gerektiğini belirttiler. Bu konuda çok sayıda testler yaptıklarını söyleyen ABD Hastalık ve Kontrol Önleme Merkezi, konu ile ilgili son derece önemli açıklamalarda bulundu. İşte yapmış olduğu açıklamalar şu şekilde; “Açılmamış olan EziCare yapay göz yaşı damlalarının testleri devam etmektedir. Önlem almak için EziCare yapay göz yaşı damlalarını kullanmayınız.” Dedi.

SONRAKİ HABER