Ülkeyi etkisi altına alacak sağanak yağış kapıda! O iller için sel uyarısı yapıldı

İstanbul'da etkisi şiddetli dereceye ulaşacak sağanak yağış gece saatlerine başladı. Meteroloji, yurdun belirli bölgeleri için uyarı verdi.

Ülkeyi etkisi altına alacak sağanak yağış kapıda! O iller için sel uyarısı yapıldı

İstanbul'da etkisi şiddetli dereceye ulaşacak sağanak yağış gece saatlerine başladı. Meteroloji, yurdun belirli bölgeleri için uyarı verdi. Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi, Kuzey Anadolu ve Marmara çevresi için çok sayıda il de 'turuncu' ve 'sarı' kodlu uyarılarda bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugün itibariyle birkaç gün belirli bölgeleri etkisi altına alacak sağanak yağış yerlerini açıkladı. Birçok il için de uyarılarda bulundu. Sel ve taşkın tehlikesi olabilme ihtimali üzerinden durdu. Güneydoğu Anadolu ve Doğu Akdeniz'de yer alan şehirlerde gök gürültülü sağanak yağış olma ihtimali yer alıyor. Karadeniz kıyısı boyunca, Marmara çevresi, Erzurum, Van, Erzincan, Muş, Bitlis, Batman, Siirt, Hakkari, Şırnak ve Sivas için sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış öngörülüyor. Bu bölgelerde dikkatli olunması üzerine uyarılar var. Sel ve taşkın riski yüksek yoğunluklu seviyelere çıktı. İç Anadolu Bölgesi, Kayseri, Ankara, Tokat ve Kırıkkale çevresinde şiddetli yağış olacak. Ege Bölgesi ve Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Mardin, Diyarbakır ve Malatya'da parçalı bulut olacak.

Ülkeyi etkisi altına alacak sağanak yağış kapıda! O iller için sel uyarısı yapıldı

SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI

Marmara çevresi, Karadeniz kıyıları boyunca ve Erzurum, Van, Erzincan, Muş, Bitlis, Batman, Siirt, Hakkari, Şırnak, ve Sivas, İç Anadolu Bölgesi, Kayseri, Ankara, Tokat ve Kırıkkale çevresi, Trakya'da Kırklareli, Doğu Akdeniz'de Hayat, Osmaniye, Adana ve Mersin il ve bölgeleri için Meteoroloji uyarıda bulundu. Açıklanan bu bölgelerde kuvvetli sağanak yağış uyarısı ihtimali bulunuyor. Sel ve taşkın felaketine karşı vatandaşların dikkatli olması yönünde 'turuncu' ve 'sarı' kodlu uyarılar paylaşıldı. 

Ülkeyi etkisi altına alacak sağanak yağış kapıda! O iller için sel uyarısı yapıldı - Resim : 2

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Kuvvetli Rüzgar, Trakya bölgesinden Marmara güneyi ve Ege'nin kuzey kesimlerine yönelik, Doğu Akdeniz'den Hatay kıyıları, Doğu Anadolu Bölgesi'nden Şırnak, Hakkari, Van, Batman ve Bitlis yönlerine doğru kuvvetli rüzgar olacağı olumsuzluklara karşı vatandaşların tedbirli olması yönünde uyarılar yapıldı. Rüzgar saatte 30-50, 30-60 kilometre hızda eseceği tahmin ediliyor. 

Kuvvetli yağışlar akşam üzeri Batı Karadeniz bölgesine doğru yönelecek. Samsun'dan güney hattı boyunca Adana'ya doğru, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Rize, Artvin ve Ardahan'da akşam üzeri gök gürültülü sağanak yağış olacağı aktarıldı. Gün boyu Hatay kıyılarında rüzgar etkisini sürdürecek.