Soğuk kış günlerinde kullanılan bu ilaca dikkat! Bağımlılık yapabilir

Havaların soğuması ile birlikte hastalıkların da artması kişilerin ilaçlar kullanmasına ve de bu süreçte ilaçlardan kaynaklı olarak zarar görmemeleri için uzmanlardan uyarı geldi.

Soğuk kış günlerinde kullanılan bu ilaca dikkat! Bağımlılık yapabilir

Uzmanlar tarafından yapılan peş peşe uyarılar ile birlikte havaların soğumasından kaynaklı olarak kişilerin doktorlar tarafından verilen ya da kendilerinin iyileşmek adına aldıkları burun spreylerinin zaman içinde bağımlılık gibi sonuçlara neden olması konusunda uyarılar da peşi peşine geldi. 

Konu ile ilgili açıklama yapan Doç. Dr. Gökhan Altın, burun spreylerinin yanlış kullanımı sonucunda tıkanıklık ve burun içi kasılmalar meydana gelebileceğine değindi. Bu gibi ciddi sorunların yanı sıra da ilaçların bağımlılık da yapabileceği konuşulmaya başlandı. 

RAHATLAMA HİSSİ EGEÇİCİ BİR DURUMDUR 

Bu tür spreylerin 5 günden fazla kullanılmaması gerektiğine değinen Altın, "Bu rahatlama hissi geçici bir durumdur. Bu sürekli burun tıkanıklığı durumuna Rhinitis medicamentoza ismi veriliyor. Bu durum içinde kullandığınız spreyin etkisi 5 ila 6 saat kadar sürüyor. Bu sebeple sürekli kullanma eğilimi gerçekleşebiliyor. Burun açıcı olarak bilinen bu dekeonjestan spreyleri 5 günden fazla kullanmamalısınız. Kısa süreli rahatlama nedeniyle doktor kontrolü olmadan uzun süreli burun açıcı damlaların kulaktan dolma bilgiler ile kullanılıyor. Soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonları, sinüzitler, orta kulak iltihabı gibi durumlarda belli bir zaman aralığında dekonjestan dediğimiz burun açıcı burun spreyleri kullanılıyor. Bu spreyleri tavsiye edilen gün sayısı ve dozda kullanmak gerekiyor." dedi. 

BAĞIMLILIK YARATABİLİR! 

Özellikle de bu ilaçların çocuklarda da damla ya da sprey şeklinde kullanılması ile birlikte kişilerin kendi bilgileri çerçevesinde kullanmaması mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerektiğine değindi. Bununla birlikte de spreylerin vücutta psikolojik olarak bağımlılık da yaratabileceğine, 

"Bu ilaçlara psikolojik olarak bağımlılık gelişen hastalar gece sprey olmadan uyuyamıyor, hatta hastalardan sprey olmadan nefes alınamadığı şikayetleri geliyor. Bu bağımlılıktan kurtulmak ve ilaca bağlı olarak gelişen burun tıkanıklığının tedavisinin mümkün. Öncelikle kulak burun boğaz hekimi tarafından hastanın değerlendirilmesinin gerekiyor. İlacı tamamen kesmek ve bu dönemde sınırlı süreli doktorun tavsiye ettiği başka ilaçlar da kullanmak gerekebilir. Gerekli durumlarda cerrahi olarak burun etleri denen konkaların çeşitli yöntemlerle küçültülmesi de bu durumun tedavi seçenekleri arasında yer alıyor." ifadelerine yer verdi. Kişileri de bu konuda uyardı. 

SONRAKİ HABER