Soğuk algınlığına savaş açan formüller

Havaların soğuması ile birlikte bireylerde görülen soğuk algınlığı, nezle, grip gibi bulaş riski yüksek hastalıklarda görülme sıklığı arttı. Kış mevsiminde hayat kalitesini düşüren hastalıklara karşı bağışıklık direncini güçlendirecek besin takviyeleri de uzmanlar tarafından açıklandı.

Soğuk algınlığına savaş açan formüller

Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi bireylerin hayat kalitesini etkileyen ve bir süre dinlenmelerini gerektiren hastalıklar, hava yoluyla kolaylıkla bulaşabilmektedir. Kısa ve hızla bulaşan hastalıklardan uzak durmak için koruyucu önlemler almak gerekiyor. Kış mevsimiyle artan vakalar, vücut direncinin düşmesi ile de ilişkilendiriliyor. Hastayken düşen vücut bağışıklığı sindirim sistemini de olumsuz etkiler. Bu nedenle hastayken sindirimi kolay yiyecekler tercih edilerek sıvı tüketimine de ağırlık vermek gereklidir.

Soğuk algınlığına savaş açan formüller

HASTALIKLARA SAVAŞ AÇAN BESİNLER

Vücut direncini en yüksek seviyede tutmak için beslenme ve hijyen önlemleri alınması gereklidir. Öte yandan bağışıklığın da bu hastalıklara karşı hazır bulunması önemlidir. Vücudun güçlü kalması ve kolay toparlanabilmesi için sağlıklı besinler düzenli şekilde tüketilmelidir. Hastayken bağışıklık sistemini destekleyen besinleri zaman zaman sıralayan uzmanlar, önerilerini yineledi. Uzmanlardan gelen gıda takviyeleri ve beslenme ipuçları ise şu şekilde sıralandı;

  • Sindirimi kolay yiyeceklerin tercih edilmesi gereken dönemde; karbonhidrat grubunda olan patates tüketilebilmektedir.
  • Soğuk havalarda yeşil çay tüketiminin yatıştırıcı özelliğinin yanı sıra ihtiyaç duyulan sıvıların alınmasına yardımcı olur. 
  • Bal da yapılan çaylara eklenerek tüketilebilmektedir. Bal, öksürüğü bastırmaya, boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olur.
  • Hastayken bol bol meyve sebze tüketmek ve smoothie hazırlamak da bağışıklığınızı destekleyecektir. 
    Zencefil, birçok faydasının yanı sıra mide bulantısını hafifletici etkisiyle de bu dönemde yardımcınız olacaktır. 
  • Portakal, limon ve greyfurt gibi turunçgiller güçlü antioksidan ve C vitamini kaynaklarıdır. Turunçgiller vücuda enerji verir ve hastalığın süresini kısaltır.
  • Baklagiller bağışıklık işlevinde önemli bir rol oynayan ve hatta soğuk algınlığı ve grip semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilen mineral çinko barındırır. 
  • Özellikle hasta olduğunuz bu dönemde vücudun susuz kalmaması için öncelik vermelisiniz. 

Soğuk algınlığına savaş açan formüller - Resim : 2

SONRAKİ HABER