Ruh sağlığında zirveye ulaştık

Yeni nesil hiç olmadığı kadar motivasyon kaynağını kaybetmekle beraber teknoloji çağının verdiği imkanları kötüye kullanarak ileriye dönük yaşamını tehlikeye atmada bir numaraya ulaştı.

Ruh sağlığında zirveye ulaştık

Yeni nesil hiç olmadığı kadar motivasyon kaynağını kaybetmekle beraber teknoloji çağının verdiği imkanları kötüye kullanarak ileriye dönük yaşamını tehlikeye atmada bir numaraya ulaştı.

Sağlık kelimesi, normalde hastalığın olmaması turp gibi anlamına gelir. Ruh sağlığı ise artık bu anlamda kullanılmamaktadır. Ruh hastalığı ya da akıl hastalığı düşüncesi her iki tanımda şiddetli tartışmalar sonrası yerini artık tam anlamıyla 'akıl sağlığı' olarak tazelemiştir. İnsanlar, bu eğilime bunalım ve sıkıntılı dönemler de daha erken kapılabiliyor. Hayat istenildiği yönde ilerleyemeyebilir. Stabil hayat düzenine renklilik katmak bireylerin elinde bulunan en güçlü silahtır. Bu silah, iki yönde kullanılır. Hayatını geleceğe yönelik sağlam temele atma ya tekdüze takılmalara kalıp ufacık sorunları büyüterek çığ yığınına çevirerek dönüşü olmayan yola sürüklenmek. Bu iki seçenek insanların tercih eğilimine göre şekillenmektedir.

Sosyal medya ile geniş kitlelere ulaşmak...

Sosyal medyanın yükselişi yeni nesil de iletişim kurmakta usta olan kitle oluşturdu. klinisyenleri tanıttı. Kimi ülkelerde hatta İngiltere'de bir psikolog, TikTok tavsiye videolarını kitap haline dönüştürerek en çok satan pratik psikoloji listesine girmeyi başardı. Kısa sürede yaygın etki oluşturana bu durum yeni nesilin ne istediği, ne yönde atılımlar gerçekleştireceğini göstermeye başlıyor. Şimdilik böyle görünse de ilerleyen zamanda üstesinden gelinemeyecek derecede zorluklarla karşı karşıya kalacağız.

Bir ulusun yükselişi ilim ve bilimdir...

''Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir eri, bir er bir orduyu'' kurtarır sözüyle verilmek istenilen mesajın günümüz tercümesi, yeni bir nesil bir ulusun yükselişi ilim ve bilimde seviye atlaması demektir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün en kıymetli konuşmalarından birinde, Memleketimizi bir çember içine alıp dünya ile alakasız yaşayamayız. Aksine yükselmiş, ilerlemiş, medeni bir millet olarak medeniyet düzeyinin üzerinde yaşayacağız. Bu hayat ancak ilim ve fen ile olur. İlim ve fen nerede ise oradan olacağız ve her millet ferdinin kafasına koyacağız. Konuşmasıyla anlatılmak istenilen kısa ve nettir. 

Hayatta temel motivasyonumuzun kaynağı öncelikle seçimlerimizde verdiğimiz kararlardır. Akıl sağlığının en vücut bulmuş hali, sosyal, ahlaki ve alevi değerlerimizle birtakım ilişkimiz motivasyonumuzu arttıran vazgeçilmez yapı taşı görevini üstlenir. 

SONRAKİ HABER