Ölümcül kansere yakalanmış olabilirsiniz! Bakın bu belirtiler o kanserin habercisi, işte belirtiler

Bazı belirtilere sahip iseniz ölümcül kansere yakalanmış olabilirsiniz. Dünya çapında en ölümcül kanser türü olarak bilinen bu türün belirtileri sizde var mı diye dikkatli olmalısınız. Dr. Öğr. Üyesi Ebru Karcı çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ölümcül kansere yakalanmış olabilirsiniz! Bakın bu belirtiler o kanserin habercisi, işte belirtiler

Bu belirtiler sizde varsa en ölümcül kanser türüne yakalanmış olabilirsiniz. Dr. Öğr. Üyesi olan Ebru Karcı, dünya çapındaki en ölümcül kanser türü ile ilgili çok dikkatli olunması yönünde açıklamalarda bulundu ve vatandaşları bu konuda dikkatli olmalı hususunda uyardı. Türkiye’de ve dünyada kansere bağlı olarak ölüm sıralaması en yüksek olan kanser türü Akciğer kanseri olarak biliniyor. En ölümcül kanser türü Akciğer kanseri olarak anılmaktadır. Akciğer kanserine yakalanmanıza neden olacak birden fazla faktör bulunuyor. Bu faktörleri ve kanser belirtilerini bilmek hayati önem taşımaktadır. 4 Şubat Dünya Kanser Günü kapsamı ile akciğer kanseri hakkında önemli bilgiler veren Dr. Öğr. Üyesi Ebru Karcı belirtiler ve teşhis ile ilgili hususlarda önemli bilgiler verdi.

Dr. Öğr. Üyesi Ebru Karcı Uyardı

Hem erkeklerde hem de kadınlarda ölümlerin en etkili kanser türünü Akciğer kanseri olduğu konusuna dikkat çekti. Akciğer kanserinin, akciğer dokusundaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucu ortaya çıktığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Ebru Karcı bu konuda tüm vatandaşları uyardı. Akciğer kanserine yakalanan insanların yaklaşık olarak %85 ile %90 oranında küçük hücreleri dişi kanseri yani kısaca KD-HDAK olduğunu ifade etti. Akciğer kanserine yakalanma risklerinin altını çizen Dr. Ebru Karcı sigara kullanımının içmeyenlere oranla 10 ila 30 kat daha fazla olduğunu belirtti. 

Kanser olmanızı anlayacağınız belirtiler

  • Nedeni belli olmayan sürekli olarak öksürük
  • Nefes darlığı ya da hırıltılı solunum
  • Kan tükürmek veya öksürürken balgamdan kan gelmesi
  • Donuk, keskin ya da bıçak saplanırcasına bir göğüs ağrısı
  • Ses kısıklığı, değişikliği ya da kaba ses
  • Sıklıkla görülmekte olan akciğer ve alt solunum yolu enfeksiyonları 
  • Sebebi açıklanamayan kilo kaybı 

Bu sorunları yaşıyorsanız mutlaka sağlık kuruluşlarına gitmelisiniz. Unutmayın ki erken teşhis can kurtarır. 

SONRAKİ HABER