Midenin sindirmede zorlandığı besinler! Bu yiyecekler rahatsızlık hissi verebilir

Midemiz her besini öğütmek konusunda her ne kadar başarılı olsa da bazı besinleri sindirme konusunda oldukça zorlanabiliyor. Midemizin sindirme işlemi sırasında zorlandığı besinler, bizlere kramp, yanma ve gaz sancısı olarak dönüyor. Bu besinler nelerdir?

Midenin sindirmede zorlandığı besinler! Bu yiyecekler rahatsızlık hissi verebilir

Günlük hayatımızda tükettiğimiz bazı besinleri midemiz sindirirken zorlanabiliyor. Bu besinler kişiye çeşitli semptomlar ile geri dönebiliyor. Kramp, mide yanması ve gaz sancısı insan vücudunu olumsuz yönde etkilerken, günlük hayatımızı da kısıtlayabiliyor. İşte haberin merak edilen tüm detayları…

Nane

Midenin sindirmede zorlandığı besinler! Bu yiyecekler rahatsızlık hissi verebilir

Nane, midemizin üst kısmındaki kası gevşetebilirken, bu da besinlerin yemek borusuna geri dönmesine yol açabilir. Hatta midesi bulunan ancak istifra edemeyen kişilere bu sebeple nane limon kaynatılmaktadır. Nane, kişide mide yanma hissi de yaratabilir. Uzmanlar, naneyi daha küçük porsiyonlarda tüketilmesini ve yedikten sonra uzanılmaması gerektiğini belirtiyor. Bu şekilde yiyeceği tekrardan yukarıya itme basıncını azaltabilirsiniz.

Süt ürünleri

Midenin sindirmede zorlandığı besinler! Bu yiyecekler rahatsızlık hissi verebilir - Resim : 2

Vücudunuzda ishal, gaz sorunu ve şişkinlik gibi bazı semptomlar yaşıyorsanız, laktoza karşı toleranssız olabilirsiniz. Süt ve süt ürünlerinde şekeri sindiremeyen bir enzime sahip olmadığınızdan dolayı bu semptomlar ortaya çıkabilir.

Baharatlar

Midenin sindirmede zorlandığı besinler! Bu yiyecekler rahatsızlık hissi verebilir - Resim : 3

Baharatlı besinlerden sonra bazı insanlarda mide yanması, ekşimesi ve hazımsızlık ortaya çıkabilir. Özellikle çok fazla tüketildiğinde bu belirtiler ortaya çıkabilir. Çalışmalara göre, acı biberde kapsaisin adı verilen bir bileşenin bu belirtileri ortaya çıkarabildiğine işaret ediyor. 

Fasulye

Midenin sindirmede zorlandığı besinler! Bu yiyecekler rahatsızlık hissi verebilir - Resim : 4

Fasulye, sağlık protein ve lif ile dolu olsa da bunun yanı sıra gaz ve kramplara da sebep olabilecek sindirimi zor olan şeker de barındırmaktadır. Vücudumuzda onları parçalayabilecek enzimler yoktur ve bağırsaklarımızdaki bakteriler onun yerine iş yapar ve bu süreçte de kişiye gaz sancısı verebilir. Peki, bunu yaşamamak için ne yapmalıyız?  Kuru fasulyeyi en az 4 saat beklettikten sonra pişirmeden önce o suyu dökmelisiniz.

Yapay şeker

Midenin sindirmede zorlandığı besinler! Bu yiyecekler rahatsızlık hissi verebilir - Resim : 5

Sorbitol adlı yapay tatlandırıcı ile yapılan besinler, kramp ve ishal gibi sorunlara yol açabilir. FDA, günde 50 gram ya da daha fazla sorbitol yemeniz halinde ishal olabileceğinizi söylüyor ve uyarıda bulunuyor. Bazı insanlarda çok daha düşük miktarların da sorun yarattığı da belirtiliyor.

SONRAKİ HABER