Mide yanması neden olur? Bu besinlerle mide rahatsızlıklarınız son bulacak

Mide yanması genellikle yemek yedikten sonra ortaya çıkan ve kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyen sorunlardan biridir. Midedeki asidin aşırı derecede artması yemek borusunu tahriş eder ve bu da mide yanması, ekşimesi gibi belirtiler ortaya çıkartır. 

Mide yanması neden olur? Bu besinlerle mide rahatsızlıklarınız son bulacak

Mide yanması, asit hazımsızlığı olarak da bilinir. Kişinin hayat kalitesini büyük ölçüde düşüren bu durumu kontrol almanız gerekir. Bunun için ilk önce doktora başvurmanız gerekir. Mide yanması ilerleyen dönemlerde yemek borunuzu tahriş edebilir ve bu da çeşitli sorunlar ortaya çıkartır.

Mide yanmasına sebep olan faktörler

Domates, turunçgiller, soğan, patates cipsi, çikolata, sosis, işlenmiş gıdalar, kahve, peynir, nane, pastırma ya da yağ oranı yüksek ve asitli yiyecekler mide yanmasına sebebiyet verebilir. Baharatlı yiyecekler de mide yanmasına sebep olmaktadır. Sigara içmek de aynı zamanda mide ekşimesine neden olan etmenler arasındadır. Bunun yanı sıra stres de mide rahatsızlıklarına yol açabilir. Peki, miden yanmasına hangi besinler iyi gelir?

Mide yanmasına iyi gelen yiyecekler

Zencefil ile birlikte mide yanmasını ortadan kaldırabilirsiniz. Toz ya da taze olarak kullanabileceğiniz bu besinin, yüzde 40 oranında mide şişkinliği ve hazımsızlığa yardımcı olduğu da kanıtlanmıştı. Mide ağrısı, bulantı gibi durumlarda etkili olan zencefil, mide ve bağırsakta bulunan gazı da söktürmeye yardımcı olur.  Mide yanmasına iyi gelen bir diğer besin de kefirdir. Mideniz yanmaya başladıysa, kefiri bir fincanın içine döktükten sonra yavaş yavaş tüketebilirsiniz. 

Mide yanmasına iyi gelen besinler arasında muz da yer alır. Yemekten önce mide yanması şikayetiniz varsa bir küçük boy yemeniz tavsiye edilir. Sindirim sisteminizin sağlıklı çalışmasına yardımcı olan muz yerine elma da tüketebilirsiniz. Yulaf ezmesi de mide yanması gibi sorunları azaltmaya yardımcı olur. Yulaf ezmesini haşladıktan sonra içine biraz muz ekleyerek tüketebilirsiniz. 

Mideye iyi gelen bir diğer yöntem de sakız çiğnemektir. Yemeklerden sonra 30 dakika kadar sakız çiğnemeniz mide asidinizin etkisini azaltacak ve sindiriminiz de kolaylaşacak. Böylece mide yanması gibi sorunlarınız da azalacaktır.

SONRAKİ HABER