Marketlerden paketli gıda alanlar dikkat! İçindekiler kısmında bu kod varsa hemen çöpe atın: Böcek kanı..

Marketlerden paketli gıda alan herkesi ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Paketli gıda ürünlerinin renklendirilmesinde kullanılan Karmen böceğinin kanının kullanıldığı iddia edildi. Ürünlerin ambalaj kısmında bu kod yazıyorsa, ürünü kullanmadan çöpe atın! İşte detaylar..

Marketlerden paketli gıda alanlar dikkat! Bu yazıyorsa hemen çöpe atın: Böcek kanı..

Kahvaltıların sevilenleri arasında olan pastırma, sosis salam ve et ürünlerinin sağlığa zararlı olduğunu söyleyen pek çok uzman isim bulunuyor. Ancak son dönemlerde bu tür ürünlerin içerisinde karmen böceğinden elde edilen bir renklendiricinin kullanıldığı iddia edildi.

Bazı paketli ürünlerin içindekiler kısmında “E120” ibaresi yer alıyor. Peki, bu ibarenin anlamı ne? Böcek mi tüketiyoruz? Hangi ürünlerin içerisinde daha fazla var?

Marketlerden paketli gıda alanlar dikkat! İçindekiler kısmında bu kod varsa hemen çöpe atın: Böcek kanı..

Konuya ilişkin Twitter üzerinden Gıda Dedektifi isimli bir hesap farklı farklı ürünleri inceleyerek paylaşım yapıyor. Çoğu paketli gıdanın içindekiler kısmında da E120 kodu ile renklendirici kullanıldığı gözle görülüyor. Pastırma, salam, sucuk, kıyma gibi ürünlerin yanı sıra pek çok paketli ve boyalı ürünlerin içerisinde yer alıyor.

E120 KARMİN NEDİR?

Paketli gıdaların içerisinde yer alan “E120” kodu ne anlama geliyor? Karmin, aslında doğal bir katkı gıda maddesidir. Doğal renk pigmenti olan karmin, bütün dünyada gıda komisyonları tarafından incelenerek, belirli oranlarda kullanılır. İzinlidir, kullanımı da yasak değildir.

Ülkemizde üretilmeyen karmin, dışarıdan ithal edilmektedir. Toz ve sıvı olarak farklı formları bulunan karminin genel olarak toz hali tercih edilmektedir.

Marketlerden paketli gıda alanlar dikkat! İçindekiler kısmında bu kod varsa hemen çöpe atın: Böcek kanı.. - Resim : 2

Karminin üretiminde ise “Cochineal” isimli bir böcek türü kullanılır. 90 gün içinde şişkinliğe ulaşan böcekler sıcak suya batırılır ve güneşte kurutulur. Fırınlanarak öldürülür ve siyah karmin üretilir.

Karmin, genellikle kırmızı boya yapmak için kullanılır. Günümüzde paketli gıdaların yanı sıra ruh ve farklı kozmetik ürünlerinin içerisinde de kullanıldığı bilinmektedir.

SONRAKİ HABER