Kış aylarında ortaya çıkan D vitamini eksikliğine dikkat! D vitamini içeren bu besinler tüketilmeli

İnsan vücudu için en önemli vitaminler arasında bulunan D vitamini eksikliği, ciddi hastalıklara sebep olabilir. Yaz aylarında güneş ışınları ile fazla D vitamini eksikliği yaşanmasa da özellikle kış aylarda D vitamini eksikliği görülebilir. 

Kış aylarında ortaya çıkan D vitamini eksikliğine dikkat! D vitamini içeren bu besinler tüketilmeli

Endocrine Society’s Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre, kiloya bakılmaksızın, D vitamini seviyesi düşük olan hastaların diyabete yatkınlığının olduğu da kaydedildi. Peki, D vitamini hangi besinlerde bulunur? İşte D vitamini yüksek olan o besinler…

Günlük D vitamini ihtiyacı ne kadar?

Dr. Manickam, ideal olarak yetişkinlerin günde 600 ünite D3 vitaminine ihtiyaç duyduklarını belirtiyor. Vejetaryen olmayanların balık, vejetaryenlerin de mantar tüketmelerini tavsiye ediyor. Cildi güneşin ultraviyole ışınlarına maruz bırakarak vücudun kendi oluşturabileceği bir besin maddesi olan D vitamini için, günde iki kes 30 dakika boyunca güneş kremi sürmeden bacak, yüz, sırt ve kolları güneşe maruz bırakılmasını belirtiyor. Dr. Manickam, D vitaminin vücutta insülin yollarının sayısını artırdığını ve bunun sayesinde hücrelerin karbonhidratları ve şekeri daha iyi emmesini sağlayarak kan şekerindeki ani yükselmeleri engellediğini belirtti.

D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

  • Depresyon,
  • Yeterince uyku alamama durumu,
  • Kas güçsüzlüğü,
  • Kemik ağrıları,
  • Tükenmişlik,
  • Saç kaybı,
  • İştah kaybı,
  • Çok sık hastalanma hali


D vitamini içeren besinler nelerdir?

Mantarlar UV ışınlarına maruz kaldıklarından dolayı D vitamini üretirler. Nutrients dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre; mantarlar, hayvansal olmayan tek yeterli D vitamini kaynağı olduğu belirtildi. Mantarlar, D vitaminin kan seviyelerini yükseltmeye yardımcı olan D2 vitamini üretmektedirler. Bir diğer besinlerden biri de yumurta sarısıdır. Yumurta hem D vitamini açısından hem de enerji açısından sağlıklı yağ ve protein kaynaklarından biridir. 

Ton balığı, somon ve uskumru gibi çeşitli balıklar D vitmaini kaynağıdır. Araştırmalara göre, günlük D vitamini seviyesini karşılamaya yaklaşmanız için bir porsiyon yağlı balığın yeterli olduğu kaydedilmiştir. 

 

 

SONRAKİ HABER