Bu ilacı kullananlar dikkat! Eğer kullanıyorsanız bunama olabilirsiniz!

Yapılan araştırmalar sonucu sıklıkla kullanılan ilaç %79 oranda bunama ihtimalinizi arttırıyor. En çok kullanılmakta olan o ilaç bunama riski taşıyor. Tüm vatandaşlar bu hususta uyarılıyor. 

Bu ilacı kullananlar dikkat! Eğer kullanıyorsanız bunama olabilirsiniz!

Yeni yapılmış olan araştırmalar sonucunda %79 oranda bunamayı artırdığı öğrenilen ve vatandaşların sıklıkla kullandığı ilaç konusunda uyarıldı. Demans yani beyin fonksiyonlarını etkileyerek bunamaya neden olan hastalığın adıdır. Genellikle yaşlı insanların yakalandığı bu rahatsızlık günümüzde daha da alt yaşlara gerilemiştir. Pek çok formu bulunan Demans hastalığının en yaygın olanı ise Alzheimer’dır. Demans yani bunama hastalığının pek çok risk faktörü bulunmaktadır. Bunlar; yaş, genetik yatkınlığı, beyin hastalıkları, sigara içmek, yüksek tansiyon, diyabet, sık olarak alkol tüketimi, depresyon gibi çoğaltılabilmektedir. Yeni araştırmanın sonucu ile vatandaşların çok sık bir şekilde kullandıkları bir ilaç %79 oranında bunaması arttırdığı yönünde. 

O ilaç %79 oranında bunamayı arttırıyor

Covid-19 pandemisi sırasında insanlarda oluşan uyku problemleri sebebi le uyku ilacı içmek oldukça yaygınlaşmıştı. Fakat, Journal of Alzheimer’s Disease dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, uyku ilacı kullanımı Demans yani bunama ihtimalini %79 oranında arttırıldığı söyleniyor. Bu araştırma yaklaşık olarak 3.000 yetişkin üzerinde yapıldı ve bu katılım sağlayan yetişkinler ortama 9 yıl boyunca takip altına alındılar. Katılımcıların %20’si Demans durumunun gelişim gösterdiğini ispatladı. Bu uygulama sonucu ile sıklıkla ve neredeyse her zaman uyku ilacı kullananların hiç veya nadiren kullananlar ile kıyaslandığında kullanan katılımcıların %79 oranla daha yüksek Demans yani bunama riski taşıdı kanıtlandı. 

Bu ilaçları kullananlar dikkat!

Bu uyku ilaçlarının Demans yani bunama risk taşıdığı bilimsel olarak kanıtlandı. Yur Leng uyku bozuklu yaşan tüm vatandaşları bu uyku ilaçlarını içme konusunda çok ciddi bir şekilde uyardı. Yapılan araştırmalar sayesinde uyku ilaçları kullananların Demans olma hususunda kullanmayanlara göre %79 daha fazla risk taşıdığını kanıtladı. Tüm insanlarda bulunan risk faktörleri dışında bu uyku ilaçları daha yüksek oranda bunama yaşamanıza neden olabilir. Uyku sorunu yaşayan herkesin uyku ilacı kullanmadan önce daha dikkatli olması gerekmektedir.

SONRAKİ HABER