Bu besinler hafızayı güçlendiriyor! Ispanak, kemik suyu, ceviz…

Yediklerimiz, vücudumuzun sağlığını büyük oranda etkilerken, bazı besinler de hafızayı güçlendiriyor. Güçlü bir beyin ve hafıza için bu besinlerin tüketilmesi öneriliyor. Peki, hafızayı güçlendiren bu besinler nelerdir?

Bu besinler hafızayı güçlendiriyor! Ispanak, kemik suyu, ceviz…

Hafızanın güçlenmesi için bazı besinleri doğru miktarda tüketmemiz gerekiyor. Özellikle beyin dostu olan bu yiyeceklerin içerisinde bulunan vitaminler ve mineraller hafızamı da oldukça etkiliyor. İşte hafızamızı ve beynimizi güçlendiren o besinler…

Yağlı tohumlar

Beyin ve hafızayı güçlendiren besinler arasında yağlı tohumlar da bulunuyor. İçerisinde sağlıklı yağ asitleri, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengin olan badem, ceviz, fındık, çörek otu ve keten tohumunun içerisinde E vitamini de bulunur. E vitamini, hücre zarlarını serbest radikalleri korur ve aynı zamanda da zihinsel gerilemeyi yavaşlatır. Beyin sağlımız açısından omega-3 açısından zengin olan yağlı tohumları günlük 1 avuç içi kadar çiğ tüketmek tavsiye edilir. 

Yeşil yapraklı sebzeler

Ispanak, brokoli, roka, karalahana, dereotu, maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler, A ve K vitaminleri açısından oldukça zengindir. Yüksek antioksidan içerikleri ile birlikte beynimizin yanı sıra bağırsakları da desteklerler. C vitamini deposu ve lif kaynağı olan bu yeşil yapraklı sebzeler, beyin hasarlarına karşı koruma sağlarlar. Günlük 1 kase yeşil yapraklı sebze tavsiye edilirken, bununla birlikte günlük C ve K vitamini alımı da sağlanır. 

Kemik suyu

Kemik suyu hem bağışıklık sistemini hem de beyin sağlığını destekleyen besinler arasındadır. Kolojen, hyalüronik asit, prolin ve grisin amino asit içerikleriyle birlikte beynin ve bağ dokusunun iyileştirilmesini sağlar. İlikli kemik suyunu hazırlamak için, kemiklerin en az kısık ateşte kaynaması gerekirken, tercihen soğan, sarımsak ve biberiye de ekleyerek beyin sağlığınızı bu şekilde destekleyebilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçalın içinde bulunan kurkumin adlı madde güçlü ve doğal bir antioksidandır. Geçmişte de tedavi amaçlı kullanılan zerdeçal, beynin oksijenlenmesine, hafızayı güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. Zerdeçalın içindeki kurkuminden yararlanmak için zerdeçalı yağ içinde hafif ısıya maruz bırakmak gerekmektedir.

SONRAKİ HABER