Bankalar müşterilerine uyarı gönderdi! Birçok kişi bu ağa düşüyor tanımadığınız numaraları sakın açmayın

Bankalar tarafından yapılan uyarıyla birlikte kişileri arayarak müşterileri dolandıran kişilere dikkat edilmesi gerektiği bildirildi.

Bankalar müşterilerine uyarı gönderdi! Birçok kişi bu ağa düşüyor tanımadığınız numaraları açmayın

Günümüzde dolandırıcılık olayları her seferinde kişilerin karşısına farklı şekillerde çıkabiliyor. Hesaplarını en güvenli şekilde saklayan kişiler bile artık dolandırıcıların bazı taktikleriyle birlikte kendini tuzağın içerisinde bulabiliyor. Bakanlık tarafından yapılan uyarıya göre bu kişilerden uzak durulması ve telefonda başkaları tarafından yapılan aramaların cevaplanmaması gerektiği bildirildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre dolandırıcılar Finansal Piyasalar ve Kambiyo Genel adıyla para istedikleri açıklandı. Bu tür aramalara itibar edilmemesi gerektiğini belirten Hazine ve Maliye Bakanlığı vatandaşların tüm aramalarda dikkatli olmasını önerdi.

Bankalar müşterilerine uyarı gönderdi! Birçok kişi bu ağa düşüyor tanımadığınız numaraları sakın açmayın

Bakanlık Uyardı, Sakın Açmayın!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada "Söz konusu karar, kararda hükmedilen idari para cezası kesinleştikten sonra Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’ hükümlerince tahsil edilmek üzere ilgili Veraset ve Harçlar Vergi Dairesi Müdürlüğü’ne iletilmektedir.

“Son dönemde Bakanlığımıza yapılan başvurularda; kendisini avukat olarak tanıtan şahısların vatandaşları arayarak, haklarında Bakanlığımız Finansal Piyasalar ve Kambiyo Genel Müdürlüğü tarafından idari para cezası uygulandığı ve para cezası tutarının iletilen banka hesap numarasına yatırılmaması halinde aleyhlerinde icra takibi başlatılacağı yönünde beyanda bulundukları ihbar edilmektedir. Bu kapsamda Bakanlığımızın adını kullanarak para gönderilmesini isteyen şahıslara itibar edilmemesi gerekmektedir." ifadeleri kullanıldı.

Bu Durumdan Nasıl Korunabilirim?

Dolandırıcılar tarafından her geçen gün yeni bir tuzak oluşturuluyor. Son zamanlarda kişisel verilerin bazı siteler tarafından satılmasıyla birlikte ortaya dolandırıcıların yeni taktikleri geliyor. Bu nedenle internette güvenmediğiniz siteler üzerinden alışveriş yapmamanın dışında kişisel verilerinizi de bu sitelerle paylaşmayın. Sitelere verilen telefon numarası, adres bilgisi ve doğum tarihi gibi bilgiler sizleri dolandırmak için en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Hiçbir banka çalışanı veya firma sizlerden acil olarak para göndermenizi istemez. Olabildiğince ödemelerinizi de güvenli kaynaklardan yapmaya çalışın.

SONRAKİ HABER