Amazon, hava yoluyla teslimat hizmetini başlattı

Amazon, verilen siparişleri hava yoluyla teslimat hizmetini başlattı.

Amazon, hava yoluyla teslimat hizmetini başlattı

Amazon.com, Hindistan'da özel bir hava kargo hizmeti olan Amazon Air'i başlattı. Hindistan pazarında hızla büyüyen e-ticaret satışları arasında hava dağıtım hizmetlerini genişletmeyi ve hızlandırmayı hedefliyor.

 Amazon Global Air'in başkan yardımcısı Sarah Rhoads, Reuters'e şirketin Hintli hava nakliye şirketi Quikjet ile Amazon paketlerini yalnızca Hindistan'ın dört büyük şehrinde taşımak için bir anlaşma imzaladığını söyledi. Şirket, Quickjet'in özel kargo hizmetiyle nakliye maliyetlerini ve teslimat sürelerini azaltmayı umuyor.

 Rose, "Amazon'un hava teslimat hizmetiyle sipariş verdikten sonra iki gün içinde sevkıyat yapabilmeyi umuyoruz" dedi.

Hindistan, Amazon'un ABD ve Avrupa'dan sonra üçüncü kez hava yoluyla teslimat hizmeti başlatması oldu. Amazon, 2016 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde hava teslimat hizmetini başlattığından bu yana, dünya çapında 70'ten fazla noktaya uçan bir kargo ağına uçan 110'dan fazla kargo uçağı işletti.

 European ASL Airlines'ın bir yan kuruluşu olan Quickjet, hâlihazırda Amazon'a özel bir kargo uçağı işletiyor ve 24'ünden itibaren Mumbai, Delhi, Bengaluru ve Haydarabad gibi şehirlerde ek özel kargo uçakları işletecek. ASL, Avrupa'da Amazon ile ortaklaşa kargo uçakları işleten, yalnızca kargo hizmeti veren bir havayolu şirketidir.

 Bu arada Amazon, Hindistan'da Walmart'ın sahibi olduğu Flipkart ile rekabet edebilmek için iki uçaklık filosunu genişleteceğini söyledi.

 Hindistan'daki hava taşımacılığı hizmetlerindeki rekabet gücünü artırmak için Hindistan'ın en büyük kargo havayolu şirketi Blue Dart Express Ltd ile de ortaklık kurduğu söyleniyor.

 

SONRAKİ HABER