2023 Aşure günü hangi ay? Aşure günü nedir, niçin yapılır?

Yeni yıla girilmesi ardından en merak edilen konu ise Aşure günü hangi ay sorusu oldu. Dini günler arasında yer alan Aşure günü her yıl özenle hazırlanılan bir gündür. 2023 Aşure aynı ne zaman? Detayları ile yazımızda bulunuyor…

2023 Aşure günü hangi ay? Aşure günü nedir, niçin yapılır?

Dini vaziyetlerini yerine getirmek isteyen milyonlarca insan 2023 Aşure günü hangi ay şeklinde araştırmalar yapmaya başladı. 3 ayların gelmesi ile birlikte en çok merak edilen Aşure günün ne zaman olduğu sorusu olmaktadır. 23 Ocak ile başlamış olan 3 aylardan sonra ilk akla gelen soru Aşure günü olmuştur. Aşure günü kazanlarla kaynatılmakta olan aşurelerin komşularına ve çevrelerine dağıtması ile bolluk bereketin artması anlamına gelmesi ile bilinir. Bolluk ve bereket anlamına gelmektedir. Aşure ayında kap kap aşureler yapılır ve dağıtılır. Çok büyük sevabı olduğu bilinen bu ayda “kim ki aşure yapıp dağıtırsa evinden bolluk bereket eksik olmaz. “ şeklinde rivayetler vardır. 

Aşure günü nedir ve niçin yapılır?

Muharrem ayının 10’uncu günü kabul edilir. Neden 10’uncu günü diye soracak olursanız, konu ile alakalı yorum yapan bazı alimler, bu mübarek Aşure günün Arapça anlamı “10” demek olduğu için Muharrem ayının 10’uncu gününe Aşure günü denir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, aşure günü hakkında buyurmuştur ki “Her kimse aşure günü çoluk çocuğuna cömert davranır ise Allahu Teala yılın tamamında ona rızık genişliği verir.” 

Aşure günü Muharrem aynının 10’uncu gününe denk gelmesi 2023 yılında 28 Temmuz günü Cuma günü olduğunu göstermektedir. 28 Temmuz Cuma günü başlayıp, Muharrem ayının son gününe kadar devam edecek olan Aşure ayında kap kap aşureler yapılıp dağıtılmaktadır. Sadece bolluk ve bereket için değil çok lezzetli olmasından dolayı yılın her zamanında sıklıkla tatlı olarak yapılmaktadır. 

Muharrem ayı ne zamandır?

Muharrem ayı 2023 yılında 19 Temmuz Çarşamba gününe denk gelmektedir. 19 Temmuz günü aynı zamanda Hicri takviminin ilk günüdür. Hicri takvim Müslümanlar için bir dönüm noktası olarak kabul edilmektedir. 

 

SONRAKİ HABER