MEB'in rotasyon sopası kesinleşti Peki ama nasıl uygulanacak?

MEB'in seçimlerden önce oy kaygısı nedeniyle rafa kaldırdığı rostasyon uygulaması yeniden gündeme geldi ve bu kez 2017 yaz ayında uygulanacak. Peki uygulamada esaslar ne olacak? Kaç yıl çalışanlar rotasyona tabi olacak? İl içi mi il dışı mı olacak? Tüm bu soruların cevabı haberimizin detayında...

Öğretmenler 08.12.2016, 15:39 12.12.2016, 01:31
MEB'in rotasyon sopası kesinleşti Peki ama nasıl uygulanacak?

KamuGundemi.com Özel Haber - Milli Eğitim Bakanlığı seçim öncesinde rafa kaldırdığı öğretmen rotasyonunu tekrar gündemine aldı. Bu kez çok ciddi bir şekilde 2017 yaz ayında uygulanacağı bizzat Bakan tarafından dile getiriliyor...

Daha önce Nabi Avcı'nın döneminde uygulanacak olan rotasyon rafa kalkmıştı. Şimdi ise tekrar masaya yatırılan rotasyon sürecinde bir karara varıldı. Dönem başında proje okullarında başlayan rotasyon uygulaması yaz tatilinde tüm öğretmenlere uygulanacak. 

Geçtiğimiz günlerde bu konu ile ilgili Bakan İsmet Yılmaz'a sorulan soruya ilişkin Yılmaz; "Rotasyon kanunda var. Biz kanunlar çerçevesinde hareket ediyoruz. Kanunlar bizi bağlıyor, kanunlar yol gösteriyor." demişti .

Bakan Yılmaz'ın açıklamasında rotasyon uygulamasının bu yaz gerçekleşeceği çok net bir şekilde gözüküyor.

Rotasyon Kaç yılını dolduran öğretmene uygulacanak?

Bu konuda önümüzde proje okullarında çalışan öğretmenlere yapılan uygulama duruyor. O öğretmenlerden 8 yılını dolduranlar resen başka okullara atanmışlardı. Hatta bu atamaların iptal edilmesi için de başta öğrenciler olmak üzere bir çok veli uygulamadan şikayetçi olmuştu. Rotasyon süresinin 8-10-12 -14 yıl olarak kademeli yapılması düşünülebilir.

Rotasyon İl içi mi İl Dışı mı olacak?

652 sayılı KHK'da rotasyon kavramı ilk kez getirilmiş ve ilgili kararnamede rotasyon uygulamasının il içi ve bölge dışı şeklinde olduğu yazmıştı. Hali hazırda bu kararname yürürlükte olduğuna göre rotasyon uygulamasının ilk aşamada il içi sonraki aşamada bölge dışı olacağı düşünülmektedir.

Şimdi ise uygulanacak sistemin içeriği genişletilerek, Haziran / Temmuz ayı gibi tüm öğretmenlere rotasyon uygulaması planlanıyor.

Editör Yorumu:

MEB, her uygulamasında nasıl olurda öğretmenin huzurunu kaçırırım diye düşünüyor olsa gerek ki attığı her adımda öğretmenleri biraz daha huzursuz ediyor. Zaten son yıllarda öğretmenlerin ısrarla üzerinde durduğu şey mesleğin iyice itibarsızlaştırıldığı eleştirileriydi. Bunun üzerine bir de öğretmene performans karnesi gibi bir uygulama daha getirdiler ki öğrenci öğretmene not verecek.

Tüm bunlar başlı başına eğitimin ne kadar kalitesizleştğinin göstergeleri gibi. Esas gösterge ise okuduğunu dahi anlayamayan bir nesil yetişmesi.  Zira PISA sonuçları böyle söylüyor. MEB'e önerimiz öğretmeni huzursuz edecek her girişimi acilen iptal etmelidir. Buna rotasyon, performans karnesi vs dahil.

Yorumlar (1)
rasim ok 4 yıl önce
bu haber doğru değil rotasyon fetöcülerin ağırlıklı olduğu meb de kargaşa yaratmak hükümeti yıpratmak için çıkartılmış bir kanundu yoksa kamuda neredeyse en düşük maaşı alan zorla bir düzen kuran öğretmenlerin düzenini bozarak eğitim seviyesi yükselmez aksine düşer
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@