MEB, 24 Kasım’ı 329 öğretmenle kutlayacak

MEB, 24 Kasım Öğretmenler Günü ile ilgili yaptığı açıklamada; tüm illerden gelen 329 öğretmen ile kutlanacağını duyurdu. Aynı açıklamada illerde de yeni anlayışla öğretmenler günü kutlanacağı yazıldı ama MEB 24 Kasım Öğretmenler Gününe TEOG sınavı koyarak bu söylediğini kendisi engellemiş oldu.

Öğretmenler 21.11.2016, 22:02 02.12.2016, 23:21
MEB, 24 Kasım’ı 329 öğretmenle kutlayacak

MEB, 24 Kasım Öğretmenler Günü ile ilgili yaptığı açıklamada; tüm illerden gelen 329 öğretmen ile kutlanacağını duyurdu. Aynı açıklamada illerde de yeni anlayışla öğretmenler günü kutlanacağı yazıldı ama MEB 24 Kasım Öğretmenler Gününe TEOG sınavı koyarak bu söylediğini kendisi engellemiş oldu.

Zira o gün tüm öğretmenler TEOG sınavında görevli olacak. 23-24 Kasım 2016 bir çok okulda 8. sınıf hariç okullar tatil olacak. Bu yıl 24 Kasım'da öğretmenler öğrencilerden ayrı kalmış oldu yani. Bu arada Eğitim İş sendikası bu konuyla ilgili tepki göstererek TEOG sınavını yapacak başka gün bulamadınız mı diye tepki göstermişti. 

MEB'in 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajı ise şöyle:

Millî Eğitim Bakanlığınca, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla tüm illerden davet edilen ve aralarında 15 Temmuz´da şehit olanların yakınları ile gazilerin de bulunduğu 329 öğretmen, sosyal ve kültürel etkinliklerden hazırlanan bir programla Ankara´da ağırlanacak.

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz´ın talimatıyla, Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında her yıl Başkent´te ağırlanan öğretmen sayısı bu yıl 329´a çıkarıldı. 81 ilden gelecek öğretmenler, 3 gün boyunca Ankara´nın tarihi mekânlarını ve müzelerini gezecek, tiyatro gösterisi ve resim sergisi gibi faaliyetlere katılma fırsatı bulacak.

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin 24 Kasım Öğretmenler Günü için hazırlanan programa ilişkin bilgi verdi. Aktekin, bu yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü için yeni bir konsept oluşturduklarını belirterek, 81 ilden davet ettikleri öğretmen sayısını bu yıl 329´a yükselttiklerini söyledi. Bakan Yılmaz´ın illere gönderdiği genelgeyle sadece Ankara´daki programın değil, Türkiye genelindeki tüm 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinliklerinin kaliteli ve faydalı bir şekilde düzenlenmesini istediğini ifade eden Aktekin, "Bakanlık olarak 24 Kasım´ın yeni bir anlayışla kutlanmasını istiyoruz. 24 Kasım, öğretmenlerin ´Bu benim günüm´ diyebileceği bir gün olmalı. Öğretmeni teşvik eden ve merkeze alan programların yapılmasını istiyoruz." dedi. Aktekin, genelge kapsamında 81 ilde yapılacak kutlamalara mülki idare amirleri ve çevre sakinlerinin de katılacağını, yıl içinde emekli olan öğretmenlere "Hizmet Şeref Belgesi" verilmesini planladıklarını anlattı.


329 öğretmen 23 Kasım´dan itibaren Ankara´da ağırlanacak

Aktekin, 81 ilden çağrılan ve başarılı çalışmalarla öne çıkan 329 öğretmen 23 Kasım´dan itibaren Ankara´da ağırlayacaklarını, bu yıl ilk defa geçici eğitim merkezlerinde görev yapan Suriyeli öğretmenler ile halk eğitim merkezlerinde görev yapan usta öğreticilerin de programa katılacaklarını söyledi. Aktekin, "Öğretmenlerimiz için kaliteli ve keyifli bir program yapmayı hedefliyoruz." dedi.

Program kapsamında, etkinliğin ilk günü, Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin´in öğretmenlere hitabından sonra, Büyükşehir Belediyesinin henüz hizmete açmadığı Ankapark öğretmenlere tanıtılacak. Konuk öğretmenler Birinci Meclis Müzesini, Cumhuriyet ve Anadolu Medeniyetleri Müzesini ve Rahmi Koç Müzesi´ni ziyaret ettikten sonra Taceddin Dergâhı, Ulucanlar Cezaevi, Hamamönü gibi Ankara´nın önemli tarihi mekanlarını gezecek. Ankara Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği akşam yemeği sonrası öğretmenler, Gençlik Parkı Başkent Tiyatrosu Sahnesi´nde sergilenen oyunu izleyecek.

Öğretmenler, 24 Kasım´da topluca Anıtkabir´i ziyaret edecek. Millî Eğitim Bakanı Yılmaz´ın Sıhhiye´deki Atatürk Lisesi´nde öğretmenlerle birlikte katılacağı programın ardından 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olanların ailelerine ve gazilere Türk bayrağı ve plaket takdim edilecek. Bakan Yılmaz, 2016´da emekli olmuş öğretmenlere, isimlerine özel düzenlenmiş takdim belgeleri ile Ankara´ya davet edilen öğretmenlere hediyeler verecek. 81 ilden gelen öğretmenler, 25 Kasım Cuma günü, Ankara´daki tarihi mekânları ziyaret edecek. Ankara Devlet Tiyatrosu da öğretmenler için özel temsil sunacak. Öğretmenler ayrıca, Bakanlık merkez teşkilatının işleyişi ve projeleri hakkında bilgilendirilecek.

24 kasım öğretmenler günü afişi

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@