MEB'in milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren yeni uygulaması resmen duyuruldu!

Milli Eğitim Bakanlığı, uzaktan eğitim sürecindeki öğrenme kaybını, yardımcı kaynak paketiyle kapatmak için kolları sıvadı.

Eğitim 04.10.2021 - 14:04 04.10.2021 - 14:09 Ali Parim

Milli Eğitim Bakanlığı, ilkokul 2. sınıftan lise son sınıfa kadar tüm öğrencilerin uzaktan eğitimdeki öğrenme kayıplarını telafi edebilmek için yardımcı kaynak destek paketi sunduğunu açıkladı. 

Bakanlığın internet sitesinden yapılan duyuruda, kaynaklara "yardimcikaynaklar.meb.gov.tr" üzerinden ücretsiz erişilebileceği, ayrıca ihtiyacı olan öğrencilere İl müdürlükleri tarafından kaynakların basılı olarak da ulaştırılacağı vurgulandı. 

Yine açıklamaya göre; yardımcı kaynak destek paketlerinin içerisinde çalışma soruları, örnek sorular, etkileşimli sorular, tekrar testleri, LGS örnek soru kitapçığı ve YKS'ye yönelik TYT, AYT ve YDT örnek soru kitapçıkları bulunuyor. 

Böylece öğrencilerin derste işleyecekleri konuları pekiştirmelerie ve öğrenme süreçlerine önemli bir katkı sunuluyor. 

8. sınıf öğrencilerine 2022 yılında yapılacak "Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav"ına hazırlık sürecinen destek vermek adına örnek soru kitapçığı da bu ay itibarıyla kullanıma açılıyor. 

Örnek sorular her ay düzenli olarak yayımlanacak ve güncel LGS Sayısal-Sözel kitaplarında toplam bin 375 soru yer alacak.

Öte yandan bu çalışmayla ilk kez 8, 9 ve 10. sınıf öğrencileri için elektronik ortamda etkileşimli sorular yayınlanmış oldu.

450 soru bulunan çalışmada Türkçe, matematik ve fen bilimleri alanlarından çoktan seçmeli sorularla birlikte "açılır menü, sürükle bırak ve çoklu seçim" özelliklerinin kullanıldığı sorular hazırlandı.

Etkileşimli sorularda üst düzey zihinsel becerilerinin ölçülmesine daha fazla olanak sağlayan ve öğrencilere kendi cevabını oluşturma fırsatı veren açık uçlu sorular da kullanıldı.

Sorular, öğrencilerin gerçek yaşam durumlarını ekranda görmesini sağlayan simülasyonlar içerecek şekilde yapılandırıldı. 

Son olarak ortaöğretim öğrencileri için hazırlanan birçok eğitim materyaline bir yenisi daha eklenerek bin 600 soruluk Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na yönelik kaynak seti de hazırlandı.

Hazırlanan kaynak setindeki 6 TYT, 3 AYT ve 1 YDT kitapçığı yer aldı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@