Milli Eğitim Bakanlığında Atamalar Nasıl Çözülecek?

Öğretmenleri bekleyen tehlikeler ve beklentiler...

Öğretmenler 17.05.2018, 21:00
Milli Eğitim Bakanlığında Atamalar Nasıl Çözülecek?

Milli Eğitim Bakanlığı’nda şuan itibariyle 40 bin norm fazlası öğretmenin  bulunduğu söyleniyor. Normlar güncellendikten sonra binlerce öğretmen yine norm fazlası olacaktır. Özellikle bu yıl ilk defa uygulanacak olan liselere giriş sınavı nedeniyle liselerdeki norm kadrolarında da değişikliğe neden olması bekleniyor.  2020 yılında tüm Türkiye’de geçilmesi planlanan tekli eğitim sisteminin de binlerce öğretmeni norm fazlası yapacağı tahmin ediliyor. Bakanlık sorunu çözmek için yine resen atamalar yapacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı ne yaparsa yapsın sınıf öğretmenliği başta olmak üzere bazı branşlarda  Ankara , Mersin , Antalya , İzmir , Adana gibi illerde norm fazlası öğretmen sorunu bir türlü çözemiyor. Bu durum il içi ve il dışı atama bekleyen binlerce öğretmeni de mağdur ediyor.

Bazı illerin uyguladığı resen atama ise işi içinden çıkılmaz bir hale sokmaktadır. Resen atanan öğretmenler ise bakanlığa dava açıp çoğunluğu davayı kazanarak resen atamayı durduruyor.

Olayın birde özür grubu atamaları tarafı var. Binlerce öğretmen eşlerine kavuşmayı bekliyor. Bunlardan bir kısmı farklı illerde çalışırken, bir kısmı da aynı ilde olmasına rağmen farklı ilçelerde çalışmaktadır ve kontenjan azlığı dolayısıyla sorun bir türlü çözülememektedir. Özür grubu atamalarına sunulan geçici çözüm olan il ve ilçe emri uygulaması da norm fazlası öğretmen sayısını daha da çoğaltmaktadır.  2018 yılı şubat-mart aylarında yapılan ek özür grubu ataması da norm kadro yetersizliği nedeniyle bu yaraya merhem olmamıştır.

Şimdi öğretmenler her yıl daha da karmaşık hale gelen atamaların çözülmesini beklemektedir.

Yorumlar (2)
İbo can 2 yıl önce
Tabiki de alan değişikliği ile çözülür
ibo 2 yıl önce
alan değişikliği ile çözülür yoksa zor
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@