MEB'den beklenen o açıklama geldi

Öğrencilerin sabırsızlıkları bitti mi sizce?

Öğretmenler 22.05.2018, 22:05 22.05.2018, 22:13
MEB'den beklenen o açıklama geldi

Milli Eğitim Bakanlığı'nca, sınavla öğrenci alacak liselere yerleştirmeler için 2 Haziran'daki merkezi sınavın giriş belgeleri, e-okul sisteminden açıklandı.

GazeteVatan - Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB), liselere yerleştirmeler  için 2 Haziran'da yapılacak merkezi sınavın giriş belgeleri e-okul sisteminden  açıklandı. Öğrenci velileri, e-okul veli bilgilendirme sisteminden sınav giriş yerlerini öğrenebilecek. 

Bakanlığın yapacacağı ve bu yıl 8'inci sınıfa devam eden öğrencilerin  isteğine bağlı olarak gireceği merkezi sınav, 8'inci sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacak.

2 Haziran Cumartesi günü yapılacak sınav, aynı gün iki bölüm halinde  uygulanacak. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru sorulacak. Sınavın birinci bölümü  saat 09.30'da, ikinci bölümü ise saat 11.30'da başlayacak. Sınavın, birinci  bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika sürecek, ikinci bölümde  sayısal alandan 40 soru yöneltilecek ve 60 dakika sürecek.

Sözel bölümde, 8'inci sınıf Türkçe dersinden 20, din kültürü ve ahlak  bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil derslerinden 10'ar  olmak üzere 50 soru, sayısal bölümde ise matematik ve fen bilimleri derslerinden  20'şer olmak üzere, 40 soru yöneltilecek.

İki bölüm arasında verilen 45 dakikalık süre, öğrencilerin  ihtiyaçlarını gidermesi ve dinlenmesi için kullanılacak. Bu sürede öğrenciler,  okullardan ayrılamayacak.

Fotoğraflı giriş belgeleri onaylanacak

Milli Eğitim Bakanlığı, sınavla öğrenci alacak liselere ilişkin 2  Haziran'da yapacağı merkezi sınav giriş belgelerini e-okul sisteminden açıkladı.  Fotoğraflı sınav giriş belgesinde öğrencinin kimlik bilgileri ile sınava gireceği  sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgileri yer alacak.

Okul müdürlükleri, fotoğraflı sınav giriş belgesini internetten çıktı  alarak onaylayıp öğrenciye teslim edecek. Sınav giriş belgesini kaybeden  öğrencilere belgenin yenisi onaylanarak verilecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@