MEB'de İşçilerinin Çalıştırılmasında Uyulacak Kurallar

696 sayılı KHK kapsamında Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında çalışan 32.000 alt işveren işçisi de sürekli veya geçici işçi kadrolarına alınmışlardır.

Öğretmenler 31.05.2018, 10:08
MEB'de İşçilerinin Çalıştırılmasında Uyulacak Kurallar

2011 yılından itibaren 5747, 6111 ve 6360 sayılı Kanunlar gereği yerel yönetimlerden ihtiyaç fazlası olarak Bakanlığımız taşra teşkilatına 4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak işçi statüsünde yaklaşık 20.000 işçinin devri gerçekleştirilmiştir. Bunlardan halen 15 bin kadarı aktif olarak göreve devam etmektedir.

696 sayılı KHK kapsamında Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında çalışan 32.000 alt işveren işçisi de sürekli veya geçici işçi kadrolarına alınmışlardır. Ayrıca, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Bakanlığımız arasında imzalanan bir protokol ile her yıl değişen sayılarda işçi (2018 Yılı için: 57 bin kişi) "Toplum Yararına Program” kapsamında İŞKUR İl Müdürlükleri tarafından Milli Eğitim Müdürlüklerimizin emrine verilmektedir. Bu uygulama, Bakanlığımız merkez teşkilatı ile özellikle okullarımızda çalıştırılan temizlik, güvenlik, büro, aşçı, şoför ve benzeri görevlerde personel ihtiyacının karşılanmasında büyük katkı sağlamaktadır.

 Ancak; ülke genelindeki 66 bin okul ve kurumumuzun yardımcı personel ihtiyacı olduğu halde, işçilerimizden bazılarının valilik, kaymakamlık, belediye veya diğer il idarelerinde yetkili makamlarca kurum dışında görevlendirildiği, Bakanlığımıza ulaşan sözlü veya yazılı bilgilerden anlaşılmaktadır. 

Bu itibarla; Bakanlığımız teşkilatında çalışan işçilerin bundan böyle okul ve kurumlarımızın ihtiyacında istihdam edilmesi, olağanüstü haller hariç kurum dışı görevlendirmeler yapılmaması, halen kurum dışında çalışanlar var ise bunların asıl görev yerlerine döndürülmeleri gerekmektedir.        

Ayrıca; işçi personel sayısının artması, iş yoğunluğu, işin özelliği gibi nedenlerle, işçi işlemlerinin mümkün olduğunca il bazında ve tek birim tarafından yürütülmesi, işçi ücret ve sosyal haklarına ilişkin bordro işlemlerinin "MEB İşçi Ücret Bordro Modülü" üzerinden yürütülmesi gerekmektedir.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@