Bakan İsmet Yılmaz büyük hayaline kavuştu

5 bin ücretli öğretmene, sözleşmeli öğretmen olmanın yolu açıldı

Öğretmenler 22.03.2018, 12:51
Bakan İsmet Yılmaz büyük hayaline kavuştu

İSMET YILMAZ BÜYÜK HAYALİNE KAVUŞTU

TBMM Genel Kurulu, 5 bin ücretli öğretmene sözleşmeli öğretmenlik yolunu açacak olan maddenin kabulüne karar verdi.

İŞTE TBMM'NİN KABUL ETTİĞİ MADDE

TBMM'nin kabul ettiği madde şu şekildedir:

MADDE 94- 25/8/2011 tarihli ve 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"GEÇİCİ MADDE 15- (1) 1/12/2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9 uncu maddesi kapsamında 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında ek ders ücreti karşılığında görev yapmış olanlar; başvuru tarihinin son günü itibarıyla bu görevlerinden dolayı en az 540 gün sigorta primi ödenmiş olması, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde öngörülen genel şartlar ile öğretmenliğe atanabilmek için aranan özel şartları taşımaları, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmaları ve Kamu Personel Seçme Sınavında Bakanlıkça belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış olmaları kaydıyla, Bakanlıkça belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içerisinde yapılacak sözlü sınav sonuçlarına göre ek 4 üncü madde uyarınca öğretmen unvanlı vize edilmiş pozisyonlarda sözleşmeli personel olarak istihdam edilebilir. Bakanlıkça belirlenecek alanlarda olmak üzere bu kapsamda istihdam edilebilecek sözleşmeli öğretmen sayısı 5.000'i geçemez."

MUHALEFET PARTİLERİNİN ÖNERGELERİ REDDEDİLDİ

TBMM Genel Kurulundaki görüşmeler sırasında, CHP maddenin tümüyle tasarıdan çıkarılması yönünde önerge verdi ancak kabul edilmedi.

MHP ise görüşmeler sırasında maddede yer alan "2017-2018 eğitim ve öğretim yılında" ibaresinin madde metninden çıkarılmasını, yine aynı fıkrada yer alan "540" ibaresinin "450" şeklinde değiştirilmesini istedi. Ancak bu teklif de reddedildi.

KABUL EDİLEN MADDE NE GETİRİYOR

Kabul edilen madde, Cumhurbaşkanı tarafından onaylanıp, Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek. Kabul edilen maddeye göre,

1- 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında ek ders ücreti karşılığında görev yapmış olan,

2- Başvuru tarihinin son günü itibarıyla bu görevlerinden dolayı en az 540 gün sigorta primi ödenmiş olan,

3- 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde öngörülen genel şartlar ile öğretmenliğe atanabilmek için aranan özel şartları taşıyan

4- Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olan

5- ve Kamu Personel Seçme Sınavında Bakanlıkça belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış olanlar,

Bakanlıkça belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içerisinde yapılacak sözlü sınav sonuçlarına göre ek 4 üncü madde uyarınca öğretmen unvanlı vize edilmiş pozisyonlarda sözleşmeli personel olarak istihdam edilebilir.

Bakanlıkça belirlenecek alanlarda olmak üzere bu kapsamda istihdam edilebilecek sözleşmeli öğretmen sayısı 5.000'i geçemez Kaynak: Memurlar.net

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@