MEB LGS 2022 Tercih Kılavuzu Yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2022 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) tercih kılavuzunu yayımladı. Bakanlık tercihlerin 4 Temmuz'da başlayacağını 20 Temmuz'da sona ereceğini açıkladı.

MEB LGS 2022 Tercih Kılavuzu Yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığı 2022 Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzunu yayımladı. Bakanlığın resmi sitesinde yer alan basın açıklamasında öğrenciler için Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında ortaöğretim kurumlarına tercih işlemlerinin 4 Temmuz 2022 Pazartesi günü başlayacağı bildirildi. Öğrenciler tercihlerini 20 Temmuz 2022 saat 17.00'ye kadar tamamlayacaklar.

MEB LGS TERCİHLERİ 2022 DUYURUSU

MEB duyurusunda ayrıca sesli sistem ile de kılavuz hazırlandığını bildirdi. Bakanlık bu durumda öğrenciler için "2022 Yılı Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu gibi 2022 Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu da görme yetersizliği olan öğrenciler için "sesli betimleme" ile de düzenlenerek erişime sunuldu." açıklamasında bulundu.

Merkezî yerleştirme nasıl yapılacak?

LGS tercih işlemleri çerçevesinde merkezi yerleştirme yapacaklar için MEB "Merkezî yerleştirme; merkezî sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezî sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacak." bilgisini verdi.

Öğrenciler, sınavla öğrenci alan okullar listesinden 10 okula kadar tercih yapabilecekler. Merkezî sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne göre tercihler doğrultusunda yerleştirme yapılacak.

Yerel yerleştirme nasıl yapılacak?

Tüm öğrenciler için yerel yerleştirme hakkı konusunda da açıklamada bulunan Milli Eğitim Bakanlığı sistemin nasıl işleyeceğini açıkladı. MEB yerel yerleştirme işlemlerinin okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il, ilçe millî eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara sırasıyla öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanının üstünlüğü ve okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine göre yapılacağını duyurdu.

Kılavuza Ulaşmak için TIKLAYINIZ