MEB 15 bin sözleşmeli öğretmen atayacak! Başvuru için bugün son gün!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 15 bin sözleşmeli öğretmen müjdesinin ardından başvurular 27 Eylül'de başlamıştı. Bugün (8 Ekim 2021) başvuru için son gün.

Kamu Haberleri 08.10.2021 - 01:30 08.10.2021 - 01:30

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik, Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik kapsamında KPSS puanıyla 15 bin öğretmen ataması gerçekleşecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, atanacak 15 bin sözleşmeli öğretmen alımı için başvuıru takvimi yayınladı. Bu takvime göre ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleri, 27 Eylül-8 Ekim'de gerçekleşecek. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri ise 25 Ekim'de ilan edilecek. Sözlü sınavlar, 12-27 Kasım'da gerçekleştirilecek.

Başvurular e-devlet üzerinden yapılacak. Başvuru adımları ise şu şekilde: 

  1. www.turkiye.gov.tr/meb-sozlesmeli-ogretmenlik-basvurusu adresi üzerinden e-devlete giriş yapılacak.
  2. İletişim bilgileri, Milli Eğitim İl veya İlçe Müdürlüğü'nün öğretmen adayıyla iletişim kurabilmesi için önem arz ettiğinden, bu bölümün doğru incelenmesi, yanlışlık varsa başvurmadan önce düzeltilmesi gerekiyor.
  3. Eğitim bilgileri bölümünde yer alan; "Formasyonum var." , "Köy Okullarında Çalışmak İstiyorum.", "Milli Eğitim Bakanlığından Emekli Oldum." , Yurt dışı eğitim kurumlarından mezun oldum ve YÖK denkliğim var ya da Eğitim Enstitüsünden mezun oldum." seçenekleri incelenerek, varsa ilgilendiren seçenek tercih edilecek.
  4. Yukarıdaki bilgiler tamamlandıktan sonra 'Kaydet ve İlerle' butonuna basılmalıdır.
  5. 1Kaydınız başarıyla oluşturulmuştur. Tercih bilgilerinizi aşağıdan girmeye başlayabilirsiniz.' bildiriminin karşınıza çıkmasının ardından ön lisans ve lisans mezuniyeti bilgileriniz içerisinden tercihinize esas olan mezuniyet bilginizi belirtilen alandan seçmeniz zorunlu olacak.
  6. İl ve ilçe tercihiniz ile birlikte branş belirtmeli, ikinci dönem de bu tercihlere göre çalışmak istiyorsanız 'İlgili tercihimin ikinci dönemde de geçerli sayılmasını istiyorum.' seçeneğini işaretlemelisiniz. 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın http://personel.meb.gov.tr/ internet adresinde 15 bin öğretmen alımına ilişkin branş dağılımı ve kontenjanları kontrol edebilirsiniz.