Mağdur olmamak için e-Devlet'ten hemen kontrol edin!

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinasyonunda cep telefonu kaçakçılarına eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında piyasaya çok sayıda kaçak telefonun sokulduğunu ve müşterilerin bilgisi dışında satıldıkları belirtildi.

Gündem 02.11.2021 - 11:54 02.11.2021 - 11:54 Mustafa Çokyaşar

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığının ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı (BTK) ile ortak yürütülen çalışmalar kapsamında, bazı kişi ve kurumların yurt dışından temin ettikleri cep telefonlarını yasa dışı yollarla ülkeye getirerek haksız kazanç elde ettiği, devleti vergi kaybına uğrattıkları ve vatandaşların mağdur olmasına neden olduklarının tespit edildiğini duyurdu. Bu nedenle İçişleri Bakanlığı, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı koordinasyonunda cep telefonu kaçakçılarına yönelik 76 ilde "Sinyal" operasyonu düzenlendi.

Açıklamada, ülkeye sokulan kaçak cep telefonlarını usulsüz yöntemlerle kayıt edilerek piyasaya süren İstanbul merkezli bir gruba yönelik İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talimatları doğrultusunda, haklarında gözaltı kararı verilen 88 şüphelinin yakalanması amacıyla KOM Daire Başkanlığı koordinesinde 36 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında 54 ilde 387 şüphelinin de ifadesine başvurulacağı belirtilen açıklamada, kaçak cep telefonlarını piyasaya sürebileceği değerlendiren riskli iş yerlerine yönelik 40 ildeki 238 adreste de arama yapıldığı ifade edildi.

Haklarında gözaltı kararı verilen şüphelilerin, "zula" diye tabir edilen gizli bölmeler içerisinde gümrüğe beyan etmeden ülkeye soktukları kaçak cep telefonlarını gizli depolarda topladıklarının, daha sonra bu telefonların kuryeler vasıtasıyla kaçak cep telefonu satan iş yerlerine dağıtıldığının tespit edildiği kaydedildi.

Şüphelilerin kaçak cep telefonlarına, kayıtlı eski model cep telefonlarının IMEI bilgilerini klonlayarak kullanıma hazır hale getirerek piyasaya sürdüklerine, bu cep telefonlarının kısa bir süre sonra devre dışı kalarak vatandaşların mağdur edildiğine dikkat çekildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, mağduriyet yaşanmaması adına vatandaşların telefon aldıktan sonra e-Devlet'e giriş yaparak IMEI sorgulamarı yapması tavsiye edildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@