Gülse Birsel'e Londra'dan Ödül

Londra merkezli Türkiye Araştırmalar Merkezi CEFTUS (Center for Turkey Studies) dördüncü kuruluş yıl dönümünü dün gece görkemli bir törenle kutladı.

Haberler 29.10.2015, 16:15
Gülse Birsel'e Londra'dan Ödül
Faruk ZABCI/LONDRA, (DHA)-Londra merkezli Türkiye Araştırmalar Merkezi CEFTUS (Center for Turkey Studies) dördüncü kuruluş yıl dönümünü dün gece görkemli bir törenle kutladı. ABD Büyükelçiliği’ne 100 metre mesafedeki beş yıldızlı Marriott Grosvenor Hotel’de düzenlenen etkinliğe Belediye Başkanları ve Belediye Meclisi üyeleri dışında İngiliz parlamenterler ile politikacılar da katıldı.


Açılış konuşmasını İngiltere’nin en zengin işadamları arasında yer alan Hintli işadamı ve Lordlar Kamarası üyesi Karan Bilimoria’nın yaptığı gecede, Parlamento İçişleri Komisyonu Başkanı Keith Vaz, Liberal Demokrat Parti Dış İlişkiler sözcüsü Tom Brake, Caroline Flint, İskoçya Ulusal Partisi SNP sözcüsü Agnus MacNeil ile iktidardaki Muhafazakar Parti ile Sinn Fein hareketinin meclisteki temsilcileri de hazır bulunarak birer konuşma yaptılar. Milletvekillerinin de katıldığı geceye çok sayıda Lordlar Kamarası üyesi ile Belediye Başkanları ve meclis üyesinin yanısıra bazı büyükelçiliklerin temsilcileri de katıldı.


Davetliler konuşmalarında İngiltere’de mecliste grubu bulunan bütün siyasi partilerin Türkiye ile ilişkilere özel önem verdiklerini vurgularken, CEFTUS’un faaliyetlerinin İngiltere-Türkiye arasındaki ekonomik, kültürel ve politik ilişkilerin güçlendirilmesine katkıda bulunduğunu ifade ettiler.


Etkinlikte davetlilere hitap eden CEFTUS Direktörü İbrahim Doğuş, başta Başbakan David Cameron ve Ana Muhalefet Partisi lideri Jeremy Corbyn olmak üzere Britanya’daki farklı siyasi kesimlerden destek mesajları aldıklarına dikkat çekti. Kurumun iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi açısından giderek artan bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Doğuş, Türkiye’deki kutuplaşmalara rağmen bütün kesimlerden politikacı, yazar, akademisyen ve gazetecilerin buluştuğu tek düşünce kuruluşu haline geldiklerini kaydetti.


TOPLUMSAL BAŞARI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU


600’e yakın çok seçkin davetlinin katıldığı gecede Toplumsal Basarı Ödülleri de sahiplerini buldu. Daily Telegraph gazetesinde çalışan Raziye Akkoç’un medya, Haringey Belediye Meclis üyesi Peray Ahmet’in politika, Profesör Ayla Göl, Mustafa ve Döndu Durmaz eğitim, halk oyunları eğitmeni Mehmet Karakuş’un sanat, Ali Doğan, Seval Taşdemir ve İsmail Bulut’un sağlık alanında ödüllendirildiği gecede, iş kadınları Jale Erentok ve Saniye Unal, iş adamları Derviş Arslan, Kemal Kaya, İbrahim Ahmet, İbrahim Uzun, Ali-Hüseyin Osoy kardeşler ve Nihat Ozdal da ödüle layık görüldüler. CEFTUS jürisi ayrıca eski Çalışma Ateşesi Ayşegül Yeşildağlar, aktivist Ali Poyraz, Dr. Ziya Radmand, CTP’li İlker Kılıç da toplumsal çalışmaları ve yaşam boyu başarıları nedeni ile ödüllendirildiler. Londra’da faaliyet gösteren Kayseri’nin Sarız ilçesine bağlı Kırkısrak köylülerinin dayanışma derneği de yılın en iyi sivil toplum örgütü’ olarak seçildi.


GÜLSE BİRSEL ÖDÜL ALDI


CEFTUS’un dördüncü kuruluş yıldönümü gecesinin en çok dikkat çeken isimlerinden birisi ünlü TV yıldızı ve yazar Gülse Birsel oldu. Son dönemde Hürriyet gazetesindeki ilgi toplayan yazıları ile öne çıkan Birsel, CEFTUS jürisi tarafından ödüle layık bulunurken, İngilizce yaptığı konuşmada Türkiye’deki son gelişmelere de esprili bir dille göndermelerde bulundu. Türkiye’de komedyenlerin son zamanlarda işinin zorlaştığını belirterek, “Bana burada mültecilik verir misiniz?” diyerek espri yaptı.


Oxford, Cambridge gibi İngiliz üniversiteleri ile lise seviyesinde eğitim alan ve başarıları ile dikkat çeken öğrenciler Zilan Akdoğan, Ceren Turna, Hanım Karakoç, Dilan Güven, Rukan Has, Deniz Arman, Ergin Erbil, Zeynep Topkaya, Esin Güneş’e de birer plaket verildi.


JEREMY CORBYN’DEN VİDEO MESAJ


Bir süre önce İşçi Partisi’nin liderliğine seçilen Jeremy Corbyn’de geceye bir görüntülü mesajla katıldı. 30 yılı aşkın süredir milletvekili olduğu Islington bölgesinde çok sayıda Türk göçmen yaşadığını vurgulayan Corbyn, bunların bölge ekonomisine önemli katkı sağladıklarını belirtti.


Politik kariyeri boyunca Türkiye’yi defalarca ziyaret ettiğini de hatırlatan İşçi Partisi lideri, İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır başta olmak üzere çok sayıda bölgeye ziyaretlerde bulunduğunu söyledi. Türkiye ile ilgili araştırmalar ve tarihi çalışmaları yakından takip ettiğini belirten Jeremy Corbyn, 2 milyondan fazla Suriyeli mülteciye kapılarını açan Türkiye’nin Batılı ülkeler tarafından desteklenmesi gerektiği çağrısında bulundu. Corbyn konuşmasında, CEFTUS gibi kurumların, Avrupa ile Ortadoğu arasında bir köprü durumunda bulunan Türkiye’yi anlamak açısından büyük önem taşıdığını kaydederken, kuruma desteklerini ifade etti.


Ünlü Efes lokantalar zincirinin ortaklarından İbrahim Uzun, “Yemek, restoran, toptancılar dalında yılın işadamı seçildikten sonra ödülüyle bir İngiliz milletvekili ve eşiyle birlikte poz verdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@