Lisesini Beğenmeyenler, Yerleşemeyenler! MEB LSG 1. ve 2. Nakil Başvuru Tarihlerini Kaçırmayın

LGS kapsamında okulunu beğenmeyenler, değiştirmek isteyenler yada okula yerleşemeyenler öğrenciler için nakil işlem tarihleri sona ermek üzere.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kamu Gündemi -

MEB tarafından gerçekleştirilen milyonlarca öğrencinin hayatını ilgilendiren LGS'de süreç devam ediyor. LGS sonuçlarının açıklanmasının ve tercih işlemlerinin tamamlanmasının ardından öğrencilerin yerleştikleri okullarda belli olmuştu. 

LGS kapsamında yerleşemeyen yada okulunu beğenmeyip değiştirmek isteyen öğrenciler için ise 1. Nakil süreci devam ediyor. Ancak başvuru tarihlerinin kaçırılmaması gerekiyor. 

LGS 1. VE 2. NAKİL İŞLEMLERİ BAŞVURU TARİHLERİ

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yürüttüğü süreç kapsamında liseye başlayacak öğrenciler kendileri için en uygun okulda eğitim almanın mücadelesini veriyorlar. Bu kapsamda tercih süreci ve ardından nakil sürecini takip eden öğrenciler başvurularını MEB'e bildirmek zorundalar. LGS kapsamında 1. nakil işlemi ise 30 Temmuz tarihinde sona eriyor. 1. nakil işlemleri için öğrencilerin mutlaka e Okul üzerinden LGS nakil başvurusu yapmaları gerek. 

NAKİL İŞLEMLERİNİ EN KISA ŞEKİLDE TAMAMLAMAK

Nakil işlem süreci dolmadan başvuruda bulunmak isteyen öğrenciler ve veliler için süreç MEB'in sitesinden yönetilecek. Öncelikle vatandaşlar iki seçeneklerinin olduğunu bilmeleri gerek.

Birinci seçenek bireysel internetten başvuru ikinci seçenek okullar üzerinden bizzat başvuru. Birinci seçenek kapsamında bireysel LGS nakil tercihinde bulunacak öğrenciler veya veliler işlemlerini “https://eokul.meb.gov.tr” internet adresinden yapacaklar. Şahsen başvuru yöntemini tercih edenler ise herhangi bir ortaokul veya imam hatip ortaokulunun müdürlüğünden işlemlerini tamamlayabilecekler. Tercihler “http://www.meb.gov.tr” veya “https://eokul.meb.gov.tr” internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerine göre yapılacak. 

lgs nakik

2. NAKİL İŞLEMLERİ İÇİN BAŞVURU TARİHLERİ

Birinci nakil işlemlerinde istediği sonucu alamayan yada başvurusunu ikinci nakil işlemine saklayanlar için süreç 2 Ağustos tarihinde başlayacak ve 6 Ağustos tarihine kadar devam edecek. Başvuru işlemleri yine bireysel olarak yada okullardan bizzat yapılabilecek. Nakil işlemlerinde öğrencilerin 3. tercih hakları bulunuyor. 

HABERİ PAYLAŞ: