Lise Mezunları Nasıl Polis Olur? PMYO Başvuru Şartları, İlan 2021 Tarihi

Lise düzeyinden mezun olan ve diplomasını almış adaylar Polis Memuru olmak için neler yapmalılar. Lise mezunları nasıl polis olur? Haberimizde.

Kamu Haberleri 01.08.2021 - 22:35 02.08.2021 - 09:35 Mustafa Karagöz

Lise diplomasını almış yada alacak olan adaylar polis memuru olmanın yollarını arıyorlar. Polis olmak için neler yapmaları gerektiğini merak eden adaylar hangi ilanları takip etmeleri gerektiğini, hangi şartlarla polis memuru olabileceklerini öğrenmeye çalışıyorlar. Kamugundemi.com olarak bizlerde lise mezunlarının nasıl polis olabileceklerini paylaşıyoruz. 

LİSE MEZUNU ADAYLAR NASIL POLİS MEMURU OLUR?

Lise mezunu olan adaylar PMYO (Polis Meslek Yüksekokulu) alım ilanları ile polis olacaklar. PMYO başvuruları için en temel şartlar adayların lise düzeyinde diplomalarını almış ve YKS 1. oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanları önemli olacak. TYT puanı 150 ve yukarısında olanlar, TYT ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilecekler. 

Lise mezunları da TYT puanları ile birlikte PMYO (Polis Meslek Yüksekokulu) polis alım ilanlarını takip edecekler. 

PMYO TABAN PUANI KAÇ?

PMYO başvuruları için başvuruda bulunacak adayların sağlamaları gereken bir taban puanı bulunuyor. Bu puan her sene ilan edilir. 2021 PMYO taban puanı henüz açıklanmadı ancak geçtiğimiz beş yılın puanları şöyle:

2015: PMYO taban puanı 270

2016: PMYO taban puanı 270

2017: PMYO taban puanı 260

2018: PMYO taban puanı 260

2019: PMYO taban puanı 250

PMYO BAŞVURULARI NE ZAMAN ALINMAYA BAŞLANACAK?

YKS tercih süreci ile paralel ilerleyen PMYO başvuru sürecinde, taban puanlarının açıklanmasıyla başvuruların başlaması bekleniyor. YKS tercihleri 6 Ağustos ile 13 Ağustos tarihleri arasında alınacak. PMYO taban puanlarının da ağustos ayının ilk haftasında açıklanması bekleniyor. 

PMYO BAŞVURULARINDA BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

PMYO başvuru şartları adayların sağlamaları gereken genel koşullar ile birlikte sağlık, yaş ve diğer mesleki koşullardan oluşuyor. Bu şartlar ana başlıklarıyla şu şekilde;

T.C. vatandaşı olmak.

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak.

Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm'den kısa boylu olmamak, beden kitle endeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak.

Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak.

Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak.

Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak. 

PMYO kapsamında 2021 yılı lise mezunu polis memuru alımı başvuru süreci Polis Akamdemisi Başkanlığı'nca sürdürülecek. Adaylar için süreç başlar başlamaz kamugundemi.com olarak sizlerle paylaşacağız. 

KAMUGUNDEMİ.COM - ÖZEL HABER

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@