KYK bursu alan öğrenci sigortalı işte çalışabilir mi? Sigortası yatan öğrencinin bursu kesilir mi?

Hem okuyup hem de çalışan öğrencilerin merak ettiği konulardan biri de burs kesintisi olmuştur. Peki sigortalı bir işte çalışan öğrencilerin burslarında kesinti yaşanır mı? İşte detaylar...

KYK bursu alan öğrenci sigortalı işte çalışabilir mi? Sigortası yatan öğrencinin bursu kesilir mi?

Üniversite öğrencisi olan kişilere tanınan belli başlı haklar bulunmaktadır. Bu haklar, KYK yurtlar, burs ve krediden oluşmaktadır. Öğrencilerin bir üniversiteye kayıt oldukları andan itibaren hem KYK yurtlarına hem de maddi gelir olması amacıyla burs ve krediye başvurma şansları vardır. İhtiyacı olan her öğrenci özellikle başka şehre gittikleri zaman kalacak yer sıkıntısı yaşayabilmektedir. Maddi durumu çok iyi olmayan öğrenciler için evde yaşamak maliyetli geldiği için de yurtlara başvuru yapabilmektedir.

Özellikle birinci sınıf olan ve farklı bir şehre okumaya ilk kez giden öğrenciler, tanıdıkları hiçkimse olmayınca yurtlara başvurarak daha az maliyet ile kalmaktadır. Durum bu şekilde iken KYK tarafından üniversite başlamadan önce öğrencilere yurt imkanı sunulmaktadır. Herkese çıkmayan bu yurtlarda öncelik sırası bulunmaktadır. Yurtta kalmak isteyen öğrenciler başvuru yaptıktan sonra kendisinin ve ailesinin gelir durumuna göre bir öncelik sırası oluşturulmaktadır. Bu göre yurtlara yerleştirme yapılarak kalan öğrenciler de sıraya konuşmaktadır.

Aynı şekilde üniversitede okumak için maddi desteğe ihtiyacı olan kişilere KYK burs ve krediler vermektedir. Yine gelir düzeyine bakılarak bazı öğrencilere burs verirken diğer öğrencilere de kredi imkanı tanınmaktadır. Bu krediler öğrenim süresi boyunca verilerek mezun olduktan sonra öğrenciler tarafından geri ödenmektedir. Geri ödemesi ise mezun olduktan 2 sene sonra başlamaktadır.

Burs alan öğrencilerin ise geri ödeme gibi bir durumları bulunmamaktadır. Fakat bazı durumlarda bursları kesilebilmektedir. Hangi durumlarda bursların kesintiye uğrayacağı ise oldukça merak edilmiştir. KYK'nın kendi internet sitesinde "Sıkça sorulan sorular" bölümünde bu konu hakkında da merak edilenler açıklanmıştır.

ÜNİVERSİTE BURSU HANGİ DURUMLARDA KESİLİR?

Kredi ve Yurtlar Kurumu kendi internet sitesinde bu soruya şu maddeler ile cevap vermiştir;

  • "Başarısız olma,
  • Öğretim kurumundan ayrılma, çıkarma veya en az bir yarıyıl uzaklaştırma cezası alma,
  • Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,
  • Öğretim kurumunun kapatılması,
  • Bakanlığımıza bağlı yurtlardan “yurttan süresiz çıkarma cezası” alma,
  • Kesin hükümle mahkûm olma hallerinde öğrencilerin bursu kesilmektedir."

Bu maddelerin yanı sıra öğrenciler tarafından merak edilen bir diğer konu ise hem okuyup hem de çalışan öğrencilerin bursları hakkında geldi. Hem okıyup hem de çalışan öğrencilerin sigortaları yatması durumunda burslarının kesilip kesilmediği merak konusu olmuştur. Peki sigortası olan öğrencilerin bursu kesilir mi?

SİGORTALI İŞE BAŞLAYINCA BURS KESİLİR Mİ?

Eskiden KYK bursu alan öğrencilerin burslarında kesintiler yaşanmaktaydı. Sigortalı bir işe başlayan öğrencilerin bir süre sonra burslarında kesintiler meydana gelmekteydi. Fakat 2017'den sonra kesinti yaşanmamaya başladı. Bunun yerine alınan karar ile kesinti yerine limit getirildi. Asgariden ödenen sigortalarda öğrencilerin bursları devam ederken, diğer taraftan yüksek limit ile yatırılan sigortalarda burs kesintileri yaşanmaktadır.