KYK burs/kredi başvurusu ekranı! Burs ve kredi başvurusu nasıl yapılır? Burs kimlere çıkar?

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu beklenen haberi verdi ve KYK burs/kredi başvuruları başladı. Peki KYK burs başvurusu nasıl yapılır? Burs kimlere çıkar, kimlere çıkmaz? İşte detaylar...

Eğitim 05.11.2021 - 11:46 05.11.2021 - 11:48 Ali Parim

Ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin uzun zamandır beklediği haber geldi. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, KYK burs başvurularının bugün itibarıyla başladığını bildirdi. Twiter hesabından bir paylaşım yapan Kasapoğlu, "Sevgili öğrenciler, GSB Burs ve Öğrenim Kredisi başvuruları başladı. 8 Kasım saat 23.59’a kadar başvuru yapmayı unutmayın. Hepinize başarılı bir eğitim dönemi dilerim." dedi.

Bakan Kasapoğlu'nun müjdeli haberinin ardından öğrenciler, KYK Burs başvuruları nasıl ve nereden yapılır sorusuna da yanıt aramaya başladı. Biz de haberimizde bu sorunun yanıtını vereceğiz.

KYK BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

KYK burs başvurusu e-devlet üzerinden yapılıyor. e-devlet uygulamasına TC Kimlik numaranız ve şifreniz ile girdikten sonra, arama bölümüne "Burs / Öğrenim Kredisi Başvurusu" yazdığınızda karşısına "Gençlik ve Spor BakanlığıBurs / Öğrenim Kredisi Başvurusu" bölülmü çıkıyor. Buraya tıklayarak burs başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. 

KİMLER KYK BURSU ALABİLİR, KİMLER ALAMAZ?

KYK burslarıyla ilgili en çok merak edilen bir diğer soru da kimlerin burs imkanından faydalanıp kimlerin faydalanamayacağı... Öncelikle şunu söyleyelim; geri ödemeli öğrenim kredisini başvuran herkes alabiliyor. Ancak burs şansı her öğrenciye doğmuyor. Maddi durumu iyi olmayan, ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında belirlenen puan türünde ilk 100'e giren, Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler,
burstan kesinlikle yararlanabiliyorlar.

Ancak ğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler, yabancı uyruklu öğrenciler, polis akademisi ile askeri okul öğrencileri, normal öğrenim süresinden fazla ek süre öğrenim gören öğrenciler, yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler, açık öğretim ve uzaktan eğitim öğrencileri, gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler, ve burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler, burstan yararlanamıyorlar.

HEM ÖĞRENİM KREDİSİ HEM BURS AYNI ANDA ALINABİLİR Mİ?

Böyle bir soruyu aklından geçirenlere maalesef duymak istedikleri yanıtı veremeyeceğiz. Hem burs hem öğrenim kredisini aynı anda almak gibi bir seçeneğiniz bulunmuyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@