KYK burs ve kredi sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak? Bu tarih öne çıkıyor!

Yüz binlerce öğrenci 10 Kasım'da başvuru süreci tamamlanan KYK burs ve kredi sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor. Peki sonuçların açıklanacağı tarih belli oldu mu? İşte detaylar...

Eğitim 16.11.2021 - 17:35 16.11.2021 - 17:36 Ali Parim

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin burs ve kredi başvurularını 5-10 Kasım 2021 tarihleri arasında kabul etti. Başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından da gözler sonuçların açıklanacağı tarihe çevrildi. Peki KYK burs ve kredi başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

KYK BURS VE KREDİ SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

KYK burs ve kredi sonuçlarının açıklanacağı tarih henüz netleşmedi. Ancak resmi bir açıklama olmasa da sonuçlarının kasım ayının son haftasına kadar açıklanacağı yönünde iddialar dolaşmaya başladı. KYK burs ve kredi başvuruları geçtiğimiz yıl ise 8 Kasım'da sona ermiş, sonuçlar 7 Aralık'ta öğrencilerle paylaşılmıştı.

KYK BURS VE KREDİLERİ NE KADAR?

2021 yılı için belirlenen ücret lisansta aylık 650 TL, yüksek lisansta 1300 TL ve doktorada 1950 TL'ydi. Ancak sonuçların açıklanmasıyla birlikte bu tutarlar daha da yükselecek. 

KİMLER KYK BURSU ALABİLİR, KİMLER ALAMAZ?

KYK burslarıyla ilgili en çok merak edilen bir diğer soru da kimlerin burs imkanından faydalanıp kimlerin faydalanamayacağı... Öncelikle şunu söyleyelim; geri ödemeli öğrenim kredisini başvuran herkes alabiliyor. Ancak burs şansı her öğrenciye doğmuyor. Maddi durumu iyi olmayan, ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında belirlenen puan türünde ilk 100'e giren, Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler,
burstan kesinlikle yararlanabiliyorlar.

Ancak ğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler, yabancı uyruklu öğrenciler, polis akademisi ile askeri okul öğrencileri, normal öğrenim süresinden fazla ek süre öğrenim gören öğrenciler, yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler, açık öğretim ve uzaktan eğitim öğrencileri, gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler, ve burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler, burstan yararlanamıyorlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@