KYK burs ve kredi başvurularına sayılı günler kaldı

KYK'dan burs ve kredi alan öğrencilerin hesaplarına paralar bu hafta yatırılmaya başlanacak. KYK başvuruları tarihleri henüz açıklanmadı ancak başvuruların Kasım ayı içerisinde başlaması bekleniyor. KYK dışında şu anda birçok kurum burs başvurularını kabul ediyor. İşte KYK dışında burs veren kurumlar...

Gündem 03.11.2021 - 01:45 03.11.2021 - 01:45 Mustafa Çokyaşar

Koronavirüs önlemleri nedeniyle uzun süredir ara verilen yüz yüze eğitim, yeni eğitim-öğretim yılıyla birlikte yeniden başladı. Ancak salgın nedeniyle birçok ülke gibi Türkiye ekonomisi de büyük darbe aldı. Bu nedenle yurt ve konaklama başta olmak üzere birçok alanda fiyat artışları hızla devam ediyor. Kira ve yurt fiyatlarındaki artışın çok fazla olması öğrencileri burs arayışına soktu. KYK başvuruları henüz başlamadı ancak başvuruların en geç Kasım ayının 3. haftası başlaması bekleniyor. Şu sıralar Kredi ve Yurtlar Kurumu dışında birçok vakıf ve özel şirket üniversite öğrencilerine burs imkânı sağlıyor. Peki burs veren kurumlar hangileri? İşte üniversite öğrencilerinin burs alabileceği kurumlar...

Kredi ve Yurtlar Kurumu burs ve kredi miktarı ne kadar? KYK burs ve kredi başvuruları başladı mı?

KYK, üniversite öğrencilerine hem kredi hem de burs imkânı sağlıyor. Burs ve kredi miktarı, lisans öğrencileri için 650 lira, yüksek lisans öğrencileri için 1300 lira ve doktora öğrencileri için ise 1950 lira.  KYK başvuruları e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılmaktadır. Başvuru tarihi de önümüzdeki zamanlarda duyurulacak. Burs öğrencilere karşılıksız verilirken kredi ise mezun olunan tarihten 2 yıl sonda geri ödenmesi şartıyla veriliyor.

KYK dışında hangi kurumlar burs veriyor?

TÜBİTAK

Tübitak özellikle sayısal alandaki öğrencilere yüksek miktarda burs veriyor. Başvurular www.tubitak.gov.tr/tr/burslar/lisans/burs-programlari adresinden yapılıyor. Lisans başvuruları 25 Ekim tarihinde başladı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü 

2021-2022 eğitim yılında eğitim yardımı/burs miktarlarında artış yapılmış olup yükseköğrenim bursu aylık 400,00 TL, yabancı uyruklu öğrenci yükseköğrenim bursu ise aylık 600,00 TL olarak belirlenmiştir. Başvurular 15 Kasım'a kadar devam edecek. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesi üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Vehbi Koç Vakfı

Vehbi Koç Vakfı öğrencilere en yüksek bursu veren vakıflar arasındadır. Ancak vakıf her üniversite öğrencisine burs vermemekte olup, seçili bazı üniversite öğrencilerine burs sağlamaktadır. www.vkv.org.tr/tr/burslar/universite-burslari-75 adresinden vakıfın sağladığı burs imkânı ile ilgili detaylı bilgilere ulaşılabilmektedir.

Toplum Gönüllüleri Vakfı

Anne veya babası öğretmen olan öğrencilere 400 lira burs yayınlayan vakıf, TOG Eğitim Bursu kapsamında da Boğaziçi, Bilkent, İstanbul Teknik, Koç, Orta Doğu Teknik, Sabancı üniversitelerinde okuyan öğrencilere ise 9 ay süresince aylık 1.500 lira burs veriyor. Başvurular e-bursum.com adresinden yapılmaktadır. 

Türk Eğitim Vakfı

Türk Eğitim Vakfı bu yıl üniversite öğrencilerine aylık 800 lira, yüksek lisans öğrencilerine 1.200 lira ve doktora öğrencilerine 1.600 lira veriyor. 

AHBAP Derneği

Haluk Levent'in başkanlığını yaptığı dernek uzun süredir öğrecilere destek veriyor. Şu sıralar öğrencilere Konaklama Bursu kapsamında 6 bin TL burs veriyor. AHBAP Derneği web sitesi üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belgediyesi

İBB, başvurusu onaylanan üniversite öğrencilerine karşılıksız maddi destekte bulunuyor. İBB bu yıl öğrenci başı 3.200 TL maddi destek sağladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2021-2022 eğitim öğretim yılında kendisi veya ailesi İzmir’de ikamet eden ve burs başvuru koşullarını sağlayan lisans ve ön lisans öğrencilerine karşılıksız burs veriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi 2021 - 2022 eğitim öğretim yılında burs almaya hak kazanan öğrencilere 8 ay boyunca aylık 400 TL, toplamda 3200 TL eğitim yardımı yapılacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@