KYK burs ve kredi başvuruları bu hafta başlayacak. KYK burs ve kredi başvuru tarihleri nedir?

KYK'dan burs ve kredi alan öğrencilerin hesaplarına paralar önümüzdeki hafta yatırılmaya başlanacak. KYK başvuruları tarihleri henüz açıklanmadı ancak başvurularının önümüzdeki hafta başlaması bekleniyor. KYK burs ve kredi başvuru tarihleri ile başvuru süreci hakkında detaylı bilgileri haberimizde bulabilrsiniz.

Eğitim 04.11.2021 - 20:30 05.11.2021 - 08:44 Mustafa Çokyaşar

Koronavirüs önlemleri nedeniyle uzun süredir ara verilen yüz yüze eğitim, yeni eğitim-öğretim yılıyla birlikte yeniden başladı. Ancak salgın nedeniyle birçok ülke gibi Türkiye ekonomisi de büyük darbe aldı. Bu nedenle yurt ve konaklama başta olmak üzere birçok alanda fiyat artışları hızla devam ediyor.

Kira ve yurt fiyatlarındaki artışın çok fazla olması öğrencileri burs arayışına soktu. KYK burs ve kredi başvuru sisteminin önümüzdeki hafta açılması bekleniyor. 

KYK burs başvuru tarihlerinin henüz açıklanmamasının nedeni YKS tercih sonuçları ve sonuçlara bağlı olarak adayların üniversite kayıtlarının tamamlanmasının beklenmesiydi. YKS ikinci ek yerleştirme sonuçları geçen aylarda açıklandı ve kayıtlar 26 Ekim'de başladı. ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 26 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında tamamlandı. Elektronik kayıtlar ise 26-31 Ekim tarihlerinde gerçekleştirildi. Kayıt sürecinin sona ermesiyle birlikte KYK burs başvurularının da önümüzdeki hafta içerisinde başlaması bekleniyor.

Burs ve kredi başvurusunu her öğrenci yapamıyor. Başvuru yapabilenler ise şunlar;

  • Ön lisans öğrencileri,
  • Lisans öğrencileri,
  • İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez
  • Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)
  • ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında herhangi bir puan türünde ilk 100’e giren öğrenciler,
  • Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler, burstan yararlanabilmektedir.

2021 yılı KYK burs ve kredi ücretleri şöyle:

  • Lisans burs ve kredi ücreti: 650 TL,
  • Yüksek lisans burs ve kredi ücreti: 1300 TL,
  • Doktora burs ve kredi ücreti: 1950 TL

Bu ücretlere 2022 Ocak ile birlikte zam yapılacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@