KYK burs ve kredi başvuruları başladı! Başvurular yalnızca 3 gün açık!

Gençlik ve Spor Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, KYK kredi ve burs başvurularının başladığını duyurdu. KYK'dan burs ve kredi alan öğrencilerin hesaplarına paralar ise önümüzdeki hafta yatırılmaya başlanacak. KYK burs ve kredi başvurusu hakkında detaylı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Gündem 05.11.2021 - 11:31 05.11.2021 - 11:31 Mustafa Çokyaşar

Koronavirüs önlemleri nedeniyle uzun süredir ara verilen yüz yüze eğitim, yeni eğitim-öğretim yılıyla birlikte yeniden başladı. Ancak salgın nedeniyle birçok ülke gibi Türkiye ekonomisi de büyük darbe aldı. Bu nedenle yurt ve konaklama başta olmak üzere birçok alanda fiyat artışları hızla devam ediyor.

Kira ve yurt fiyatlarındaki artışın çok fazla olması öğrencileri burs arayışına soktu. Beklenen müjde ise sonunda geldi. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2021-2022 eğitim öğretim dönemi burs ve kredi başvurularının başladığını açıkladı. 

Bakan Kasapoğlu, Instagram hesabından yaptığı canlı yayınla, 2020-2021 eğitim öğretim yılında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'na girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan öğrenciler ile halen bir yükseköğretim programına devam eden ara sınıf öğrencileri ve yurt dışında öğrenim gören Türk vatandaşlarının burs-kredi başvurularının başlatıldığını duyurdu.

Bugün başlayan başvurular, 8 Kasım Pazartesi günü saat 23.59'a kadar "e-Devlet" üzerinden yapılabilecek. Başvuran öğrencilerin, e-Devlet'teki sözleşmeyi okuyup, onaylaması gerekiyor. Başvuruda değişiklik yapmak isteyen öğrenciler, son güne kadar bilgilerini güncelleyebiliyor.

e-Devlet'e giriş yaptıktan sonra arama bölümüne "Burs / Öğrenim Kredisi Başvurusu" yazarak başvuru ekranına ulaşabilirsiniz.

Burs ve kredi başvurusunu her öğrenci yapamayacak. Başvuru yapabilmek için gereken şartlar şunlar;

  • Ön lisans öğrencisi olmak,
  • Lisans öğrencisi olmak
  • İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez
  • Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)
  • ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında herhangi bir puan türünde ilk 100’e giren öğrenciler,
  • Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler, burstan yararlanabilmektedir.

2021 yılı KYK burs ve kredi ücretleri şöyle:

  • Lisans burs ve kredi ücreti: 650 TL,
  • Yüksek lisans burs ve kredi ücreti: 1300 TL,
  • Doktora burs ve kredi ücreti: 1950 TL

Bu ücretlere 2022 Ocak ile birlikte zam yapılacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@