KYK borcu ya da faizleri silinir mi? Kılıçdaroğlu'nun vaadi sonrası gözler hükümette!

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun KYK borçlarının faizlerini silme ve ana parayı makul taksitlerle geri alma vaadinin ardından gözler hükümete çevrildi. Peki hükümet, KYK borçlarına ilişkin bir adım atar mı?

Kamu Haberleri 09.11.2021 - 17:18 09.11.2021 - 17:18 Ali Parim

Giderek seçim dönemine girilmesiyle birlikte milyonlarca yeni mezun, iktidarın KYK borçlarına ilişkin bir karar alıp almayacağını merak etmeye başladı. Devletin henüz iş bulamadan KYK borcunu geri istenmesi, üniversiteli işsizler açısından büyük mağduriyet yaratırken, bu konuda milyonlarca genci sevindirecek ilk vaat CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan geldi.

Geçtiğimiz günlerde CHP Gençlik Kolları 16. Olağan Kurultayı’nda konuşan Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde kredi faizlerini tamamen sileceklerini ve ana parayı da iş başı yaptıktan sonra makul taksitlerle geri alacaklarını söyledi. 

"ÖNCE BANA İŞ VER, ONDAN SONRA PARAYI İSTE"

Kılıçdaroğlu, "Üniversiteyi bitirdin. İş yok, güç yok. 'Parayı ödeyeceksin. Ödemezsen babanın mal varlığına haciz koyacağız. Babandan zorla alacağız' diyorlar. Bunu kabul etmediğimizi, halkın iktidarında faizlerin tamamen silineceğini, ana paranın da kişi iş başı yaptıktan sonra makul taksitler içerisinde alınacağını anlatmalısınız bütün gençlere. Bu ne demektir? Bu sosyal devlet demektir? Kredi verdin, doğru. Üniversiteyi bitirdim doğru. Ama işsizim sen benden para istiyorsun. Niye istiyorsun parayı? Önce bana iş ver, ondan sonra parayı iste." ifadelerine yer verdi.

HÜKÜMET KYK BORÇLARIYLA İLGİLİ BİR ADIM ATAR MI?

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun bu açıklamasının ardından gözler iktidarın bu konuda atacağı adımlara çevrildi. Ancak şu günlder 3600 ek gösterge, asgari ücret ve EYT konularına ilişkin çalışmalar yapan hükümetin, KYK konusuna ilişkin herhangi bir açıklaması olmadı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@