Tevfik Fikret Vefatının 100. Yıldönümünde Anılacak

İSTANBUL(ANKA)- İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür D...

Haberler 12.10.2015, 12:20
Tevfik Fikret Vefatının 100. Yıldönümünde Anılacak

İSTANBUL(ANKA)- İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü, Tevfik Fikret’i, ölümünün 100. yıldönümünde düzenleyecekleri bir sempozyum ile anacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü, Türk edebiyatının kıymetli şairlerinden Tevfik Fikret’i vefatının 100. yıldönümünde düzenleyecekleri bir sempozyum ile yâd edecek.

“Ölümünün 100. Yıldönümünde Tevfik Fikret Sempozyumu”, 15 Ekim Perşembe günü Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde düzenlenecek. İki oturumda gerçekleşecek olan sempozyumda katılımcılar genel olarak Tevfik Fikret’in hayatı, düşünceleri, edebi kişiliği ile Aşiyan Müzesi hakkında konuşacak.

Türk şiirine içerik ve biçim açısından yenilikler getiren ve Türkiye’de batılı sanat anlayışının yerleşmesinde önemli bir rol oynayan Tevfik Fikret’in anlatılacağı sempozyum, 10.00’da başlayacak. Program, halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı tarafından verilen bilgiye göre, Sempozyumun ilk oturumunda Prof. Dr. Nedret Kuran Burçoğlu, “Tevfik Fikret’in Aile Hayatı ve Yaşamında Sanatın Yeri”; Prof. Dr. Abdullah Uçman, “Bir Servet-i Fünûn Şairi olarak Tevfik Fikret”, Prof. Dr. Fatih Andı, “Edebiyatımızda Tevfik Fikret’in Yeri ve Önemi”, Prof. Dr. Zeynep İnankur, “Resim ve Tevfik Fikret” ve Doç. Dr. Seyfi Kenan, “Tevfik Fikret’in Eğitim Felsefesi ‘Fikri Hür, Vicdanı Hür Birey Yetiştirmek’” başlıklı tebliğlerini sunacaklar. Birinci oturum, genel değerlendirme ve soru-cevap bölümünün ardından tamamlanacak. Sempozyumun son oturumunda ise Yüksek Mimar Ömer Kuran, “Mimar Tevfik Fikret”; Doç. Dr. E. Cüneyt Akalın, “Tevfik Fikret, Gençlik ve Mekteb-i Sultani Müdürlüğü”, Gazeteci-Yazar Orhan Karaveli, “Gazeteci Tevfik Fikret-Tevfik Fikret ve Atatürk”, Aşiyan Müzesi-Arkeolog,  Osman Ocak, “Servet-i Fünun Döneminde Tevfik Fikret ve Sosyal Hayatı” ve Tarihçi-Aşiyan Müzesi Yöneticisi; Ata Yersu, “Tevfik Fikret’in Aşiyanı ve Yüzyıllık Serüveni” hakkında katılımcıları bilgilendirecekler.

Sempozyum genel bir değerlendirme ve soru-cevap bölümünün ardından sona erecek. (ANKA)

( TB/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@