Sanat Meclisi 1. Sanat Sempozyumuna Çağırıyor

ANKARA (ANKA) – Sanat Meclisi, 6-7 Kasım tarihlerinde Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde 1. ...

Haberler 30.10.2015, 07:10
Sanat Meclisi 1. Sanat Sempozyumuna Çağırıyor

ANKARA (ANKA) – Sanat Meclisi, 6-7 Kasım tarihlerinde Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde 1. Sanat Sempozyumu’nu düzenleyecek. Sempozyumda Grup Yorum, İbrahim Karaca, Fırat Tanış, Şebnem Sönmez, Efkan Şeşen, Hüseyin Turan, Cahit Berkay, Erkan Oğur, Enver Aysever, Müjdat Gezen, Emrah Serbes, Barış Güney gibi pek çok sanatçı ve aydın yer alacak.

Sanat Meclisi’nden yapılan açıklamada, halkın yaşadıklarının benzerlerinin sanat alanında da yaşandığı belirtilerek, en ufak muhalif sesin bile susturulmaya çalışıldığı bir düzende sanatçıların kendi sorunları etrafında toplanmaya, örgütlenmeye, çözümler üretmeye ihtiyacı olduğuna dikkat çekildi. Son yıllarda yaşanan saldırıların ve sorunların, sanatın varlığını ölümcül bir biçimde tehdit eder hale geldiği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

“Sinema, müzik, sahne sanatları, edebiyat, plastik sanatlar ve görsel sanatlar alanında her geçen gün kabul edilmesi mümkün olmayan saldırılar değişik biçimlerde yoğunlaşıyor. Devlet baskısından, yapımcı terörüne; sosyal haklar sorunundan sanatın estetik sorunlarına kadar her türlü sorunu masaya yatırıp çözüm önerileri üretmeliyiz ve bu alanın kendine ve geçmişine güvenini yaratıcılığımız ve dayanışmamızla birleştirip o önerileri birer birer hayata geçirmeliyiz. Sanat Meclisi; alandaki sorunlara radikal çözümler aramak, bulmak, önermek ve sanatın tabanında yer alan sanat örgütleri ve sanatçılarla kol kola vererek öncelikle alanı korumak, ardından kangren olmuş sorunlara kalıcı çözümler bulmak hedefiyle kuruldu. Sanat Meclisi katılımcıları alanın sorunlarını konuşmak, tartışmak ve kalıcı çözümler bulma hedefiyle 6-7 Kasım 2015 günlerinde bir ‘Sanat Sempozyumu’ düzenliyor. Sempozyum sahipsiz bir alan gibi gösterilmeye çalışılan sanat alanına öncelikle sahip çıkmak ve alanın sorunlarını tartışıp el ele çözümler üretmek için yola çıkıyor. 2 gün sürecek sempozyumda sorunlara topluca bakıp, bu sorunların çözümü için geçmiş yıllarda yapılanları değerlendirip günümüzde yaşanan süreci tüm sanat dallarından sanatçıların katılımıyla ele almaya çalışacağız. Sanat alanının insanlarının tüm beyinlerini çalıştırmak amacımız ve esas olarak kapitalizmin bizi çözümsüz bırakamayacağını hem sanatçılara hem yeni sanatçı adayları gençlerimize hem de halkımıza göstermektir. Düşünelim, tartışalım, katılalım ve çözelim. Geçtiğimiz günlerde binlerce insanımızla uğurladığımız yazar Yaşar Kemal’in dediği gibi ‘Anadolu toprağı yüzlerce kültürün yaratıldığı, gelip geçtiği, kaynaştığı, kültürlerin birbirlerini aşıladığı, beslediği kadim bir kültür toprağıdır.’ Bu toprakların sanatçısı yaratıcılığını, üretkenliğini ortaya koymuş, alanını var edip korurken de bedeller ödemiştir. Sanat Sempozyumu 2015 yılında tüm sanat alanına çağrı yaparken gücünü bu birikimden almaktadır. 6-7 Kasım 2015 günlerinde halkımızı, aydın ve sanatçılarımızı, sanatçı adaylarımızı buluşmaya, konuşmaya ve alanın sorunları için çözüm bulmak için yola çıkmaya çağırıyoruz.” (ANKA)

(AYÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@