Sanat Galerisi Gibi

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı, Ankara’nın kent merkezi ve ilçelerinde kent unsurlarını görsel ve estetik açıdan zenginleştirmeye devam ediyor.

Haberler 19.08.2015, 16:02
Sanat Galerisi Gibi

ANKARA (ANKA) - Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı, Ankara’nın kent merkezi ve ilçelerinde kent unsurlarını görsel ve estetik açıdan zenginleştirmeye devam ediyor.

Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı, bu amaçla çok sayıda üst geçit ve köprünün beton ayaklarını geçmişle bugünü buluşturan dekoratif seramiklerle donatıyor.

Estetik kazandırılan köprü altları, aynı zamanda da aydınlatılarak korku atmosferinden çıkartılıyor. Seramik kapmalarda Anadolu’da Selçuklu ve Osmanlı dönemindeki kültürel mirasın izleri çeşitli desenlerle ifade ediliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi üst geçitlere sanatsal bir kimlik kazandırırken araç altgeçitleri de mermer kaplama ile donatarak estetik kazandırıyor.

-DESENLERDE, GEÇMİŞTEN BUGÜNE İZLER-

Seramik kaplama desenlerinde geçmişten bugüne izler dikkat çekerken, geleneksel desenlere ve kültürel mirasa da yer veriliyor. Konya-Eskişehir Yolu kesişimindeki köprüde yapılan çalışmada, Anadolu topraklarında yaşamış büyük medeniyetlerin kültürlerini geleceğe taşıma azmi ve gücü işleniyor ve geçmişten geleceğe mesajlar yer alıyor.

Konya Yolu üzerinde bulunan Kepekli Üst Geçidi’nde ise Konya’dan tüm dünyaya yayılan hoşgörü ve insan medeniyetinin mimarı olan Mevlana ile etkileşimin anlatıldığı, simgesel ve görsel öğelerin ana hatlarda işlendiği yaşam tarzı yer alıyor.

Akyurt 70 Gün ve Eskişehir Yolu üzerindeki üstgeçitlerde gerçekleştirilen “Lalelerin Sesi” adı verilen seramik kaplama çalışmalarında da “laleyle; yalınlığın, canlılığın, enerjinin, mutluluğun, sevgi ve kardeşliğin” yansımaları ifade ediliyor.

“Lalelerin Sesi” adlı seramik kaplama çalışmalarında; Osmanlı Medeniyetinin ulaştığı zengin kültürel ve sanatsal birikimin son noktası olan ve Osmanlı Medeniyeti ile vücut bulmuş ve simgelenmiş olan lalelere bol bol yer veriliyor. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@