Orhan Asena Yerli Oyunlarla Anılıyor

ANKARA (ANKA)- Devlet Tiyatroları tarafından bu yıl 12’ncisi düzenlenen “Diyarbakır, Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali” Bursa Devlet Tiyatrosu tarafından hazırlanan “Kanlı Nigar” oyunuyla başladı. Festivalin açılış

Haberler 28.04.2015, 11:14
Orhan Asena Yerli Oyunlarla Anılıyor

ANKARA (ANKA)- Devlet Tiyatroları tarafından bu yıl 12’ncisi düzenlenen “Diyarbakır, Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali” Bursa Devlet Tiyatrosu tarafından hazırlanan “Kanlı Nigar” oyunuyla başladı.

Festivalin açılış törenine Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Vali Yardımcıları Ahmet Dalkıran ve Kürşat Güleryüz, Diyarbakır İl Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Necat Birecik ve çok sayıda davetli katıldı.

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu Müdürü Mümtaz Aydoğan Mengi yaptığı açılış konuşmasında Orhan Asena’yı anmak için kendisinin adına, doğum yeri olan Diyarbakır’da gerçekleştirilen festivalin çok önemli olduğunu belirterek, festivalin Türkiye’de bir oyun yazarının adına düzenlenen tek tiyatro festivali olduğunun altını çizdi.

Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Necat Birecik, tiyatronun barış ve kardeşlik duygusundan bahsederek, “Barışın iki büyük anahtarı vardır. Biri “sevgi” diğeri “empati.” Aynı zamanda tiyatronun da kendini ifade edişinin iki aracıdır “sevgi” ve “empati.” Seyircisi ile kurduğu sağlam köprünün harcında “sevgi” vardır. İşte tüm bunlar ‘Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali’ ile Diyarbakır’da kendini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ise yaşanılan ve içinden geçilen çözüm sürecinin sanatsal ve kültürel anlamda canlılık yaşanmasına vesile olduğunu söyledi. Bu konudaki gelişmişlik parametrelerinin de tekrar eski günlerine özlem duyarcasına hız kazandığını görmenin mutluluğunu yaşadığını ifade eden Aksoy, “Diyarbakır, bugün bölgede gelişen ve cazibe merkezi haline gelen bir şehir olmuştur. Diyarbakır’da yapılan sosyal ve kültürel çalışmaların da çok önemli olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum. O açıdan bu tür etkinliklere her zaman destek veriyoruz ve bundan sonra da destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Bursa, Konya, Adana, İzmir ve Ankara Devlet Tiyatroları’nın seçkin eserlerini sahneleyeceği festivalde on yedi temsil seyircinin beğenisine sunulacak.(ANKA)

(MLT/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@